Ubretid je lék ze skupiny tzv. inhibitorů acetylcholinesterázy, jeho účinnou složkou je sloučenina distigmin.
Princip: Distigmin dokáže zablokovat acetylcholinesterázu, což je enzym rozkládající sloučeninu acetylcholin. Acetylcholin má v organizmu řadu funkcí, například umožňuje přenos vzruchů z nervu na svalové vlákno na nervosvalové ploténce. Zablokování acetylcholinesterázy vede k navýšení koncentrace acetylcholinu na nervosvalové ploténce a to zlepšuje přenos vzruchů na sval.
Využití: Ubretid je možné využít v prevenci a terapii pooperačních poruch hybnosti střev a vzniku paralytického ileu. Kromě toho může být podáván lidem s některými formami chronické funkční zácpy, pacientům s ochablými svaly močového měchýře a lidem s myasthenia gravis.
Podávání: Ubretid by měl být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 5 miligramů a běžná dávka dospělého člověka jsou 1-2 tablety denně. Dávka 10 miligramů za den se obvykle nepřekračuje.
Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky bývají při dodržování dávkovacího schématu většinou nezávažné, nejčastěji byly popisovány trávicí obtíže, jako je průjem, nevolnost a zvracení, kromě toho si někdy pacienti stěžují na zvýšené slinění, motání hlavy, bolesti hlavy, křečovité bolesti břicha a malátnost. Obtěžujícím vedlejším účinkem může být i častější močení a zúžení zornic. Při předávkování bylo pozorované rozmazané vidění, neklid, svalové křeče, nervozita a bradykardie.