Vena epigastrica je označení pro trojici párových žil, které odvádí krev z přední části trupu. Mohlo by se zdát, že tyto relativně malé žíly nejsou až tak důležité, ale ve skutečnosti mohou mít klinický význam, který si zmíníme níže:
-
vena epigastrica superior – jde o žílu, která probíhá směrem vzhůru do stranově příslušné vena thoracia interna , ta ústí do vena brachiocephalica a ta se vlévá do vena cava superior
-
vena epigastrica inferior – jde o žílu, která vstupuje do vena iliaca externa a tudy do do vena cava inferior
-
vena epigastrica superficialis – tato žíla vstupuje do vena femoralis a následně se přes vena iliaca externa a communis dostává do vena cava inferior
Dodejme, že zmíněné epigastrické žíly vzájemně anastomozují a kromě toho mohou anastomozovat s paraumbilikálními žilami, které patří do portálního řečiště.
Pro jsou tyto žíly klinicky důležité?
- Tak za prvé z výše uvedeného vyplývá, že zmíněné žíly představují jednu z kavokaválních anastomóz, tj. představují alternativní spojení mezi vena cava superior a vena cava inferior.
- Ještě důležitější jsou zmíněné anastomózy s paraumbilikálními žilami. Díky nim totiž epigastrické žíly představují jednu z důležitých portokaválních anastomóz. Pokud dojde ke zhoršení průtoku krve portálním řečištěm, začne více žilní krve protékat těmito anastomózami a žíly probíhající pod kůží břicha viditelně vystoupí, což označujeme jako caput medusae.