Vena portae (portální žíla) je zajímavá mohutná nepárová žíla v dutině břišní, která nemá svůj tepenný ekvivalent. Její význam spočívá v odvedení žilní krve z trávicího traktu nikoliv přímo do srdce, ale do jater, kam jsou z trávicí trubice přiváděny živiny a toxické látky k dalšímu zpracování. Vena portae ústí do jater spolu s ductus hepaticus communis (společný žlučovod) a arteria hepatica propria ve vazivovém pruhu známém jako ligamentum hepaoduodenale.
Přítoky do portální žíly
-
vena mesenterica superior – nepárová žíla, vede krev zejména z slinivky břišní a duodena
-
vena lienalis - nepárová žíla, vede krev ze sleziny
-
vena mesenterica inferior – nepárová žíla, uvedena pro přehlednost, nejde o přímý přítok, vtéká do výše zmíněné vena lienalis
Schéma - portální žíla, její přítoky a vztah k některým okolním orgánům
Systém portální žíly a jejích přítoků označujeme jako portální, zatímco systém horní a dolní duté žíly označujeme jako kavální. Tyto systémy jsou sice téměř oddělené, ale existují mezi nimi za normálních okolností velmi tenké žilní spojky, které označujeme jako portokavální anastomózy.
Proč je to důležité?
- Portální žíla může být postižena vznikem krevních sraženin (trombóza portální žíly) a kromě toho je její správná funkce silně závislá na stavu jaterní tkáně. Při řadě onemocnění jater je narušen průtok krve játry (typicky při rozvinuté jaterní cirhóze) a to může vést ke vzniku závažné portální hypertenze. A co je hlavním problémem portální hypertenze? Že krev začne téci výše zmíněnými portokaválními anastomózami, které na takový průtok nejsou stavěné a mohou začít masivně krvácet (typicky jícnové varixy).