Vertebroplastika je zákrok, který se provádí u některých forem kompresivních zlomenin obratlů a jiných nemocech páteře. Zákrok je sice invazivní, ale nejde o klasickou operaci.

 

Princip: Po přesné lokalizaci narušeného obratle se pod kontrolou CT přístroje do postiženého těla obratle injekčně vpraví speciální cement, který po zatvrdnutí obratel stabilizuje. Zákrok obvykle provádí intervenční radiolog.

 

Indikace: Indikací k vertebroplastice jsou většinou těžší případy kompresivních fraktur obratlů, které způsobují silné bolesti zad a nereagují na konzervativní terapii. Kromě toho se jí dají léčit potíže u některých nezhoubných (hemangiomy) i zhoubných (metastázy, mnohočetný myelom) nádorů postihujících obratle páteře.

 

Příprava: Zákrok se provádí v analgosedaci a kůže a podkoží v místě vpichu jsou umrtveny. Pacient je před začátkem zákroku uložen do polohy vleže na břiše, což usnadní přístup k obratlům.

 

Výhody: Vertebroplastika většinou vede k výraznému zlepšení obtíží a nemívá časté závažné vedlejší účinky.

 

Nežádoucí účinky: Vertebroplastika může způsobit dočasné zhoršení bolesti zad, vzácně se mohou objevit infekční nebo krvácivé komplikace související se vpichem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů