Vibrocil je volně prodejný preparát, který může být užíván u infekcí dutiny nosní. Účinnou látkou jsou sloučeniny dimetinden a fenylefrin.
Princip: Fenylefrin můžeme označit jako dekongestant (dekongescens), což znamená, že snižuje otok sliznic. Fenylefrin účinkuje po lokální aplikaci na cévy ve sliznici, způsobí jejich zúžení a to postupně vede k ztlumení otoku. Dimetinden je antihistaminikum, působí protizánětlivě a tlumí alergické reakce.
Využití: Vibrocil nejčastěji užíváme při pocitu ucpaného nosu, který je způsoben otokem nosní sliznice. Nejčastějšími indikacemi je infekční rýma, alergická rýma a zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida).
Podávání: Vibrocil má více lékových forem – nosní kapky, nosní sprej a nosní gel. Běžná denní dávka pro dospělého člověka jsou 3-4 kapky, nebo 3-4 vstřiky spreje, nebo 3-4 aplikace gelu do obou nosních dírek. Lék by neměl být užíván déle než týden.
Nevýhody: Vibrocil obvykle nemá žádné výrazné vedlejší účinky kromě lehkého pálení v nose po aplikaci. Při dlouhodobém užívání může dojít k vysušení nosní sliznice a roste riziko krvácení z nosu. Relativně vzácně může fenylefrin vstřebaný do krve u uživatele vyvolat bolesti hlavy, bušení srdce a zvýšení krevního tlaku.