Vykloubená čelist je nepříjemný problém, který postiženého člověka dosti trápí a bez léčby mu může výrazně zkomplikovat život. Než si povíme bližší informace o vlastním vykloubení, je důležité vědět několik základních informací o čelistním kloubu. Hlavici kloubu tvoří dolní čelist (mandibula), kloubní jamka je tvořena kostí spánkovou (os temporale), a proto kloub odborně označujeme jako temporomandibulární skloubení.

 

Příčiny: Čelistní kloub je vybaven řadou vazivových vláken, v jeho blízkosti probíhají žvýkací svaly a vůči vykloubení je tedy značně odolný. K vykloubení může dojít při působení významných zevních sil, ke kterým může dojít například při úrazech, autonehodách apod. Jakmile již jednou k vykloubení dojde, může i po nápravě stavu být stabilita kloubu navždy narušená, a pak se vykloubení může objevovat opakovaně například při nadměrném otevření úst.

 

Projevy: Projevy vykloubené čelisti závisí na tom, do v jakém směru k vykloubení došlo, a jak těžký stupeň vykloubení vznikl. Celkově je narušena hybnost dolní čelisti. Člověk nemůže otevřít, nebo dovřít ústa, má potíže s řečí a žvýkáním potravy. Pohmat na oblast čelistního kloubu bývá spojen s bolestí. Při otevřených ústech z nich mohou vytékat sliny. Vzhledem k blízkému anatomickému vztahu čelistního kloubu a sluchového ústrojí se u lidí s vykloubenou čelistí mohou objevit nepříjemné příznaky, jako je zvonění a pískání v uších.

 

Diagnostika: Diagnózu stanovuje lékař na základě obtíží a fyzikálního vyšetření oblasti čelistního kloubu. V případě nutnosti může doplnit vyšetření provedením rentgenového snímku dané oblasti k potvrzení vykloubení a stanovení jeho tíže.

 

Léčba: Výrazně vykloubená čelist může být vrácena zpět do kloubní jamky. Zákrok by měl provádět zkušený lékař a vzhledem k určité bolestivosti může být nutné dotyčného dočasně uspat. Méně závažné případy, kdy vykloubení není úplné, se mohou postupně upravit samy. Po dobu hojení by člověk neměl čelistní klouby přetěžovat a doporučuje se užívání léků proti bolesti (většinou nesteroidní protizánětlivé léky).


Zdroje
https://www.msdmanuals.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů