Vyšetření konečníku prstem neboli vyšetření per rectum je v současné době běžně prováděným vyšetřením a jeho význam stále stoupá. Dříve se provádělo spíše tam, kde si pacient stěžoval na potíže s trávicím ústrojím, dnes se běžně provádí jako součást přijímacího vyšetření při hospitalizaci pacienta na oddělení, ať už jsou příčiny hospitalizace jakékoliv.

Nejedná se sice o vyšetření příjemné pro pacienta ani pro lékaře, přesto však má svoje opodstatnění a zkušený lékař může díky němu získat řadu cenných informací.

 

Průběh vyšetření: Pacient se nejprve musí správně polohovat. Je více poloh, ve kterých lze vyšetření provést – ideální je poloha na všech čtyřech s pokrčenými lokty a koleny. Jiná často používaná je poloha, kdy je pacient na boku a pokrčí dolní končetiny (správně by měl mít kolena co nejblíže u brady). Lékař si vezme rukavici, na prst si nanese znecitlivující gel a krouživým pohybem zasune prst do pacientova konečníku.

 

Co lze hodnotit:

1. Bolestivost – Vyšetření by správně bolet nemělo. Bolestivý konečník může být například při zánětech v dutině břišní, nebo při poraněních a dalších chorobách oblasti konečníku.

2. Jakékoliv překážky – Prst dosáhne cca až do 10 cm střeva. Pokud se v této oblasti vyskytuje nějaká překážka (tuhá stolice u zácpy, polyp, nádorová hmota u rakoviny tlustého střeva), je šance ji nahmatat. Samozřejmě je takto vyšetřitelný úsek vzhledem k celkové délce tlustého střeva velmi krátký, ale alespoň něco.

3. Prostata – Anatomicky naléhá u mužů prostata na přední stěnu konečníku a přes tuto stěnu lze prostatu pohmatově vyšetřit. Správně má být prostata měkká, pružná a velikosti malého kaštanu. Pohmatem může zkušený lékař (obzvláště urolog) učinit podezření na nezhoubné zvětšení prostaty a na rakovinu prostaty. Při rakovině je prostata na pohmat tuhá a tvrdá jako kámen. Při zánětu prostaty je vyšetření velmi bolestivé.

4. Zbytky stolice na rukavici – Tohle je pro lékaře asi nejnepříjemnější část vyšetření (z estetického hlediska). Po vytažení rukavice se na ni musí podívat a zhodnotit, čím je pokrytý prst. Klasicky je pokryt zbytky hnědé stolice. Abnormální nález je krev – černá natrávená (meléna), či čerstvá světlá krev. Příčiny těchto nálezů jsou popsány v textu krev ve stolici.

5. Výhřez (prolaps) konečníku . Tento stav znamená, že se část konečníku vyklene zpět z těla. Při vyšetření konečníku je možné výhřez vidět a zhodnotit jeho tíži. Výhřez se někdy objevuje nebo zhoršuje ve chvíli, kdy je pacient vyzván, aby zatlačil jakoby na stolici.

 

Výsledky vyšetření: Samotné vyšetření obvykle žádné přesné informace nepodá, ale může být vodítkem pro další vyšetřovací postupy, které mohou vést ke zjištění příčin abnormálního nálezu. Hlavní výhodou vyšetření je, že je rychlé, většinou nebolestivé a jeho výsledek (ve smyslu normální a nenormální nález) zná lékař okamžitě.


Zdroje
https://www.nursingtimes.net
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů