Tohle téma najdete zpracované v řadě učebnic, proto se budu snažit být stručný, pojmout to trochu zajímavě a zkusím to pak ukázat na příkladech z praxe. Takže jaké základní anatomické pojmy a pravidla je dobré znát?
1. Základní anatomická poloha
Základní anatomická poloha znamená, že při popisování určité struktury předpokládáme, že pacient proti nám stojí čelem, stojí vzpřímeně, paže má natažené podél těla a ruce má s dlaněmi obrácenými dopředu. Obrázek najdete níže.
2. Popis vždy z pohledu pacienta
Lokalizaci jakékoliv anatomické struktury nebo jakýkoliv nález popisujeme na obrázku, fotce nebo rentgenu vždy z pohledu pacienta. Ono se to může zdát jasné, ale dá se v tom zazmatkovat. (Tedy je-li na obrázku pacient - nebo část jeho těla - vůči nám čelem, pak co je na obrázku na pravé straně, to je u pacienta vlevo a naopak.)
3. Anatomické roviny
Při popisu lidského těla rozlišujeme tři základní roviny – frontální, sagitální a transverzální. Pro pochopení je nejlepší obrázek. Dodejme zřejmou věc, že lidské tělo je (víceméně) souměrné v sagitální rovině vedené středem těla. Máme-li například v těle nějakou nepárovou kost, měli bychom ji najít právě v této rovině.
Schéma - základní tři anatomické roviny u jedince v základním anatomickém postavení
(© Anatomytool.org, licence CCBY)
4. Latina
Anatomické výrazy jsou primárně latinské, i když v běžné praxi se často používají odvozené počeštěné výrazy. To je ostatně důvod, proč se lékařská latina učí v prvním ročníku na medicíně. Jde ovšem o mrtvý jazyk a mrtvé věci se nehýbou. –Lékařská latina není výjimkou, takže se v ní prakticky nesetkáte se slovesy. Latina v medicíně slouží k tomu, aby popsala určitý objekt (hmotný či nehmotný), případně vám pomohla vyjádřit, kde se daný objekt nachází. Různé směrové latinské výrazy jsou proto základem, který by člověk měl umět.
a) Obecné určování polohy
Níže uvedené výrazy se používají prakticky v celém lidském těle.
Cranialis x caudalis
- Cranialis (kraniální, cran.) - blíže k hlavě, tj. nahoře
- Caudalis (kaudální, caud.) - dále od hlavy (blíže k „ocasu“), tj. dole
Využití v praxi: Kraniální a kaudální se používá velice často pro struktury v oblasti trupu. Můžeme například hovořit o kraniální a kaudální části plic, kraniální a kaudální části sterna, kraniálním úseku jícnu* a tak podobně. Na končetinách se kraniální/kaudální nepoužívá.
* I když u trávicího traktu je taková zvláštnost, že v praxi se často dává přednost výrazu adorální/aborální nebo proximální/distální. Takže výrazu kraniální jícen sice člověk rozumí, ale nějak to není ono. O zmíněných ostatních výrazech si přečtěte níže.
Superior x inferior
- Superior (sup.) - horní
- Inferior (inf.) - dolní
Využití v praxi: Superior/inferior se využívá zejména v pevně daných názvech anatomických struktur (např. sinus sagittalis superior a mnoho dalších). Počeštěná odvozená adjektiva typu „superiorní“ nebo „inferiorní“ neexistují.
Proximalis x distalis
- Proximalis (proximální, prox.) – bližší
- Distalis (distální, dist.) – vzdálenější
Využití v praxi: Proximální a distální se typicky používá na končetinách namísto výše zmíněného kraniální/kaudální. Co je blíž k trupu, to je proximální, co je dále, je distální. Rameno je proximálně, dlaň je distálně. Nicméně proximální/distální se poměrně běžně používá i u vnitřních orgánů ve smyslu odlišení počáteční (proximální)/vzdálenější (distální) část. Takže se klidně můžeme setkat s proximálním žaludkem, distálním duodenem atd atd atd.
Medialis x lateralis
- Medialis (mediální, med.) - blíže sagitální roviny vedené středem těla
- Lateralis (laterální, lat.) - dále od sagitální roviny vedené středem těla
Využití v praxi: Mediální a laterální jsou extrémně často používané výrazy k popisu anatomických struktur, chorobných ložisek apod. Trochu matoucí může být pro začátečníka použití těchto výrazů na horní končetině, kdy si musíme znovu zdůraznit anatomické postavení s dlaněmi dopředu. Mediální strana je z toho důvodu vždy ta malíková a laterální strana je palcová.
Ventralis x dorsalis
- Ventralis (ventrální, ventr.) - přední
- Dorsalis (dorsální, dors.) - zadní
Využití v praxi: Ventrální/dorsální jsou poměrně často používané termíny pro lokalizaci anatomických struktur ve frontální rovině. Ventrální struktury jsou blíže k břišní straně těla, dorsální struktury jsou blíže k zádové části těla.
Anterior x posterior
- Anterior – přední
- Posterior – zadní
Využití v praxi: Anterior/posterior se používá hlavně v pevně daných názvech anatomických struktur (např. „arteria tibialis posterior“ a mnoho dalších). Počeštěná odvozená adjektiva typu „superiorní“ nebo „inferiorní“ neexistují.
Superficialis x profundus
- Superficialis (superficiální) - povrchový
- Profundus - hluboký
Využití v praxi: Superficiální znamená povrchový ve smyslu blízký kůži. Profundus znamená naopak hluboký, přičemž tento termín nemá odpovídající počeštělé adjektivum (slovo „profundní“ se běžně nepoužívá a zní mi divně).
b) Speciální určování polohy
Níže uvedené výrazy se používají pouze na některých částech těla nebo u některých orgánů.
Adoralis x aboralis
- Adoralis (adorální) – blíže k ústům („ad“ - „k“)
- Aboralis (aborální) – dále od úst („ab“ - „od“)
Využití v praxi: Tyto dva termíny jsou prakticky exluzivně využívány při popisu částí trávicí trubice. Adorální úsek je ten, který je blíže k ústům a aborální úsek je od úst více vzdálen (tj. aborální úsek je blíže ke konečníku).
Ulnaris x radialis
- Ulnaris (ulnární) - loketní
- Radialis (radiální) - vřetenní
Využití v praxi: Ulnární/radiální je alternativa k mediální/laterální na předloktí. Ulnární je strana loketní kosti (ulna) a jde o stranu malíkovou. Laterální je strana vřetenní kosti (radius) a jde tedy o stranu palcovou.
Palmaris, volaris x dorsalis
- Palmaris, volaris (palmární, volární) - dlaňový
- Dorsalis – na straně hřbetu ruky
Využití v praxi: Palmární/volární označuje na zápěstí a ruce dlaňovou stranu a příslušný směr. Univerzální slovo dorsální označuje hřbetní stranu ruky a příslušný směr.
Plantaris x dorsalis
- Plantaris (plantární) – na straně plosky
- Dorsalis – na straně hřbetu nohy
Využití v praxi: Plantární označuje na noze stranu plosky a příslušný směr. Univerzální slovo dorsální označuje hřbetní stranu nohy a příslušný směr.