Zánět čelistního kloubu je onemocnění, se kterým se lékař nepotká až tak často. Je nicméně poněkud nepříjemné a ne úplně ideálně léčitelné. Povězme si o něm něco více. Postižený je čelistní kloub (temporomandibulární kloub – TM kloub), který najdeme mezi dolní čelistí a kostí spánkovou.

 

Příčiny: Příčina zánětu čelistního kloubu nebývá obvykle známá. Záněty bývají neinfekční, možnou příčinou může být dlouhodobé přetěžování kloubu.

 

Projevy: Základním projevem je bolest v místě postiženého kloubu, která se vyskytuje pod stranově příslušným ušním boltcem. Tato lokalizace může mnohdy vést k chybné diagnóze bolesti zadních zubů nebo bolesti ucha. Pro bolest čelistního kloubu je nicméně typické, že se výrazně zhoršuje při pokusu o otevření úst.

 

Diagnostika: Diagnóza obvykle vychází z klinických příznaků. V případě potřeby je možné doplnit zubní a ORL vyšetření, která vyloučí onemocnění chrupudutiny ústnízevního a středního ucha.

 

Léčba: S terapií je to dosti svízelné. Obvykle se doporučuje dopřát kloubu klid, což v tomto případě znamená méně mluvit a přijímat spíše kašovitou potravu, kterou není nutné žvýkat a kousat. Z léků se podávají protizánětlivá léčiva ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Při této terapii potíže většinou po nějaké době vymizí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů