Zánět slinné žlázy je nepříjemný a bolestivý stav. Postižena je obvykle některá z velkých párových slinných žláz (podčelistní, příušní, nebo podjazyková).

Schéma - velké slinné žlázy

 

Příčiny: Zánět slinné žlázy vzniká v důsledku virové nebo bakteriální infekce. Mezi typické virové infekce patří příušnice postihující zejména příušní žlázu, výskyt příušnic je nicméně velice nízký díky očkování. Bakteriální infekce slinných žláz jsou častější, ale většinou souvisí s dalšími stavy, které činí slinné žlázy náchylnější k infekci. Příkladem jsou kameny ve slinných žlázách a stavy spojené s nedostatečnou produkcí slin, jako je dehydratacesicca syndrom (např. Sjögrenův syndrom) apod.

 

Projevy: Zanícená slinná žláza oteče a poměrně silně bolí, místo otoku bývá zarudlé. Při bakteriální infekci bývá výrazně zvýšená tělesná teplota, může se objevit zimnice a v dutině ústní se může objevit hnis

 

Diagnostika: Diagnózu lze učinit na základě klinických příznaků a za použití některé ze zobrazovacích metod (ultrazvuk, případně CT vyšetření). Diagnostika spadá primárně do oboru ORL (ušní-nosní-krční).

 

Léčba: U virové infekce musí postačovat chlazení a protizánětlivé léky. Bakteriální infekce vyžadují podávání antibiotik. Pokud je podkladem zánětu přítomnost kamenů ve slinných žlázách, je nezbytně nutné je odstranit a umožnit odtok slin. Těžší stavy nereagující na léčbu a komplikace (např. absces) si mohou vyžádat chirurgické řešení s otevřením postižené žlázy, vyčištěním a zajištěním drenáže hnisu.

 

Zdroje

https://www.webmd.com

https://www.hopkinsmedicine.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů