Zánět vaječníků je poměrně vážné infekční onemocnění, které obvykle postihuje nejen vaječníky, ale současně i ostatní části pohlavního ústrojí ženy (zejména vejcovody a dělohu). Obecně pak infekce tohoto typu označujeme jako hluboké pánevní záněty.
Příčiny
Infekce je většinou způsobena bakteriemi, které se dostanou do pánve skrze pochvu a dělohu, poměrně často jde sexuální přenos při pohlavním styku. Nejčastějšími původci hlubokého pánevního zánětu včetně infekce vaječníků jsou bakterie způsobující kapavku (Neisseria gonorrhoeae), chlamydie a mykoplazmata.
Projevy
Chronické infekce mohou být často téměř bezpříznakové, což je značně zákeřné, protože to brání jejich včasnému odhalení a léčbě. Akutní záněty vaječníků se projevují horečkou, bolestmi břicha lokalizovanými do podbřišku, gynekologickým výtokem, slabým gynekologickým krvácením a bolestí při pohlavním styku.
Závažnými komplikacemi je rozšíření zánětu do dutiny břišní (peritonitida), otrava krve, vznik abscesů a trvalé poškození pohlavního systému ženy s narušením plodnosti, zvýšeným rizikem mimoděložního těhotenství, předčasných porodů a potratů.
Diagnostika
Při podezření na zánět vaječníků (a na hluboký pánevní zánět vůbec) je nutné vyšetření gynekologem, kromě toho se mohou provést stěry z pochvy a dělohy k určení vyvolávající bakterie. Zánětlivé postižení tkání může být viditelné ultrazvukem, u komplikovaných zánětů s rizikem vzniku abscesů je vhodné provést CT vyšetření nebo magnetickou rezonanci pánve.
Léčba
Základem léčby jsou antibiotika s podpůrnou terapií (léky na tlumení horečky, léky proti bolesti). Prokáže-li se pohlavně přenosná nemoc, měl by být vyšetřen a zaléčen i její sexuální partner (partneři).
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.sciencedirect.com