Zánět žlučníku (latinsky cholecystitida) je onemocnění, se kterým se lékaři poměrně často setkávají. Pacienti s touto chorobou lehávají i na interních odděleních, ale vzhledem k tomu, že definitivní léčba je operační, spadá zánět žlučníku zejména do působnosti chirurgů.
Příčiny: V drtivé většině případů je zánět žlučníku komplikací žlučníkových kamenů. Stěna žlučníku může být kameny podrážděna, kameny navíc mohou snadno ucpat odtok žluči ze žlučníku. Žluč se hromadí a může se snadno infikovat bakteriemi. Méně často vzniká zánět žlučníku bez žlučníkových kamenů u těžce nemocných pacientů jako obraz zhoršené funkce imunitního systému. Tento zánět má výrazně horší prognózu danou ovšem spíše celkově špatným stavem nemocného.
Projevy: Rozlišujeme dvě formy nemoci – akutní (náhle vzniklou) a chronickou (dlouhotrvající), které se poněkud liší svými projevy:
Akutní cholecystitida – Patří mezi náhlé příhody břišní. Objeví se poměrně náhle vzniklá bolest břicha v pravém podžebří, někdy může vystřelovat do zad mezi lopatky. Břicho je v místě zánětu výrazně tuhé na pohmat. Spolu s tím vystoupá horečka, nemocný může trpět zimnicí a třesavkou. Je-li stav spojen s poruchou odtoku žluči, vznikne žloutenka. Další příznaky, jako je nechutenství a zvracení, jsou přítomné prakticky vždy.
Chronická cholecystitida – V tomto případě je stěna žlučníku chronicky prosáklá a ztluštělá. Nemoc se projevuje spíše nenápadněji, přítomno bývá nechutenství, občasné pobolívání břicha, pocity plnosti, apod. Chronická cholecystitida může pochopitelně velmi snadno přejít v záchvat akutního zánětu.
Pozn: Chronická cholecystitida může být u některých lidí spojena s ukládáním vápníku do stěny žlučníku a s následným vznikem tzv. porcelánového žlučníku.
Jednoduché schéma - vlevo je klidný žlučník s kameny, vpravo se kámen zaklínil v místě odvodného kanálku a žlučník se zanítil.
Diagnostika: Jsou přítomny bolesti břicha v pravém podžebří se ztvrdnutím břišní stěny a výraznou pohmatovou bolestivosti. U poruchy odtoku žluči bývá žloutenka. V laboratorních vyšetřeních najdeme obvykle zvýšené jaterní testy, zvýšený počet bílých krvinek a zvýšené CRP. Zásadní pro diagnostiku je ultrazvuk. Ten zjistí přítomnost kamenů a zánětlivé prosáknutí stěny žlučníku. Zkušenější vyšetřující dokáže ultrazvukem odlišit i akutní zánět od chronického.
Léčba: Existují celkem dva přístupy, které se u každého pacienta individuálně kombinují. Konzervativní (neoperační) postup se uplatní více u akutního zánětu. Základem je klid na lůžku, léky proti bolesti, tlumení horečky pomocí antipyretik a antibiotika. V případě ucpaného žlučovodu kamenem se provádí ERCP s uvolněním žlučových cest.
Operačním řešením je chirurgické odstranění žlučníku, kterému se ovšem dává přednost buď v prvních 48 hodinách obtíží nebo až týdny po uklidnění akutního zánětu. Jinou situací, kdy je chirurgické řešení bezesporu indikováno, je nekontrolovatelné zhoršení stavu nereagující na konzervativní postup, kdy hrozí riziko vzniku zánětu pobřišnice.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.medicalnewstoday.com