Záněty močové trubice (uretritidy) jsou u žen obvykle součástí infekce močových cest, které se typicky vyskytují spolu s infekcí močového měchýře. V některých případech, spíše u mužů, mohou být nicméně záněty močové trubice přítomny samostatně a mohou být projevem pohlavně přenosných nemocí

 

Příčiny: Záněty této oblasti se rozdělují na negonokokové a gonokokové. 

  • Negonokokové záněty močové trubice - Tyto záněty jsou obvykle způsobeny různými bakteriemi. Nejtypičtější je Escherichia coli, která často způsobuje močové infekce, ale patří sem i některé typicky sexuálně přenosné mikroorganizmy, jako jsou chlamydie a mykoplazmata. Z prvoků může zánět močové trubice vyvolat trichomonas vaginalis, která je kromě toho typickým původcem gynekologických infekcí. Málo často mohou být původci negonokokové uretritidy i některé viry a kvasinky.
  • Gonokokový zánět močové trubice - Tento zánět je způsoben bakterií známou jako gonokok (neisseria gonorrhoae) a hovoříme o nich jako o kapavce.

 

Projevy: Při izolovaném výskytu se zánět močové trubice projevuje nepříjemný pocity při močení (odborně dysurie), které zahrnuje pálení a řezání při močení. U kapavky se velmi často objevuje hnisavý výtok z močové trubice.

 

Komplikace: Pokud jsou postiženy i další části močových cest v rámci běžné močové infekce (myšleno močový měchýř a případně ledviny), objevují se další příznaky, jako je bolest v podbřišku, bolesti v bedrech, vysoké teploty a další (viz infekce močových cest a případně zánět ledviny).

Speciální problém představují komplikace pohlavně přenosných zánětů močové trubice. Ty totiž mohou pronikat do pohlavního systému a do pánve a způsobovat tam různé komplikované záněty. U muže se může objevit bolestivý zánět nadvarlete, nebo zánět varlete, u žen se mohou objevit různé formy hlubokých pánevních zánětů se zánětlivým postižením vaječníků a vejcovodů. Při chronické průběhu může toto postižení pohlavní soustavy u žen narušit plodnost.

 

Diagnostika: Při diagnostice zánětu močové trubice jsou důležité příznaky a vyšetření moči (vyšetření papírkem, sediment, kultivace). Kromě toho se dají z močové trubice provést speciální stěry na mikrobiologické vyšetření sexuálně přenosných nemocí (chlamydie, mykoplazmata a gonokok). U sporných nálezů je lze doplnit PCR vyšetřením.

 

Léčba: Terapie závisí na vyvolávající příčině. Většina zánětů močové trubice jsou bakteriální infekce a ty bývají dobře léčitelné antibiotiky. Pokud je zánět močové trubice součástí běžné infekce močových cest, volí se běžná antibiotika, jako je například nitrofurantoin (např. lék Furolin), trimetoprim (např. lék Triprim) a další.

U uretritid vyvolaných chlamydiemi a mykoplazmaty dobře účinkují antibiotika ze skupiny tetracyklinů (např. lék Doxybene) a makrolidů (např. lék Klacid).

V případě průkazu gonokoka se podává jednorázově kombinace větší dávky dvou antibiotik, ale myslím, že to už přesahuje úroveň tohoto textu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů