Zlomená klíční kost je relativně běžný typ poranění. Klíční kost si každý z nás dokáže snadno nahmátnout, je párová a na dané straně spojuje horní okraj hrudní kosti s lopatkou.
Příčiny
V drtivé většině jde o úrazy při pádech, autonehodách a kontaktních sportech. U novorozence může dojít ke zlomení klíční kosti během porodu.
Projevy
Podobně jako jiné zlomeniny je zlomenina klíční kosti bolestivá. Bolest se zhoršuje při pohybech v rameni, a proto jsou pohyby v rameni více, či méně omezené. Oblast klíčku (hrudník v místě klíční kosti) může být oteklá a teplá na pohmat, v okolí se mohou vytvářet modřiny. Vážnou komplikací může být narušení cév a nervů zásobujících příslušnou horní končetinu. Tento stav se projeví brněním dané končetiny, poruchami citlivosti a hybnosti, případně jejím ochladnutím a oslabením nebo vymizením pulsu.
Diagnostika
Diagnózu většinou určuje chirurg nebo traumatolog na základě pacientových obtíží a fyzikálního vyšetření. Diagnóza je potvrzena rentgenovým vyšetřením, u rozsáhlejšího poranění a komplikací může být nutné provedení CT vyšetření.
Léčba
Většinou postačí imobilizace (znehybnění) ramene a horní končetiny pomocí imobilizačního závěsu, doba imobilizace záleží na konkrétním případu a rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Po dobu léčby se podávají léky proti bolesti dle potřeby pacienta. Komplikovanější zlomeniny se řeší chirurgickým zákrokem, obzvláště pokud jde o otevřenou zlomeninu, nebo pokud se konce zlomené kosti od sebe příliš odchýlí.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org