Zlomená hrudní kost (latinsky sternum) je nepříjemný stav, se kterým se setkávají chirurgové a zdravotníci na traumatologických ambulancích. Kost hrudní tvoří důležitou stabilizační a ochrannou funkci pro hrudník a jeho orgány, nachází se na přední straně hrudi, oboustranně je napojena na žebra a na klíční kosti. Spodní část sterna lze nahmátnout jako tzv. mečovitý výběžek.

 

Příčiny: Zlomeniny hrudní kosti vznikají nejčastěji v rámci tupého nárazu vedeného zepředu na hrudník, řada případů souvisí s autonehodami.

 

Projevy: V drtivé většině případů jsou zlomeniny hrudní kosti nekomplikované a úlomky zůstávají ve správném anatomickém postavení. V těchto případech se příznaky zlomené hrudní kosti "schovají" do ostatních příznaků úrazů hrudníku - bolest na hrudi, otok tkání apod. Pokud se úlomky více vychýlí, objevuje se nepříjemná bolest při dýchání. Člověk s těmito nepříjemnými pocity mívá tendenci dýchat mělce a to u něj zvyšuje riziko rozvoje zápalu plic.

 

Diagnostika: Bývá přítomna pohmatová bolestivost, přesnou diagnózu nám nicméně většinou řeknou až zobrazovací metody (rentgen hrudníku, CT vyšetření). Ty nejen ukážou vlastní zlomeninu, ale mohou i určit vzájemnou polohu úlomků.

 

Léčba: Jednoduché zlomeniny se léčí pouze konzervativně, tj. klidem, léky na bolest a dechovou rehabilitací. Kosti postupně srostou bez dalších následků. U komplikovaných případů může být nutné chirurgické řešení s repozicí úlomků a jejich fixací ve správné anatomické poloze (různé způsoby tzv. osteosyntézy). Případné komplikující zápaly plic se léčí antibiotiky a léky na vykašlávání hlenů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů