Žlučník je orgán hruškovitého tvaru, který je uložen při dolní ploše jater. U dospělého člověka má žlučník délku 7-10 cm a objem asi 30 mililitrů. Mezi játry a žlučníkem je vrstva pojivové tkáně obsahující drobné cévy a někdy i drobné akcesorní žlučovody přímo ústící do žlučníku.
Anatomicky se žlučník skládá z fundu, těla a krčku. Napojení žlučníku na žlučové cesty je zajištěno tzv. ductus cysticus.
Cévní a nervové zásobení
Cévní zásobení zajišťuje arteria cystica, která bývá větví arteria hepatica. Žilní krev odtéká systémem drobných žil ústících do vena portae. Nervové zásobení je zajištěno sympatikem (hrudní sympatikus) a parasympatikem (cestou nervus vagus).
Histologie žlučníku
Stěna žlučníku má několik základních vrstev - sliznice (na povrchu je jednovrstevný cylindrický epitel, hlouběji lamina propria mucosae), svalová vrstva lamina muscularis propria a povrchová seróza. Pojivová tkáň pod serózou obsahuje kolagenní a elastická vlákna a větší krevní a lymfatické cévy. Seróza je bezcévná a chybí v místech pevného kontaktu žlučníku s játry, kde je nahrazena adventicií.
1. sliznice
-
epitel (jednovrstevný cylindrický)
-
lamina propria mucosae
2. tunica muscularis propria
3. seróza (v místech nenaléhajících na játra), adventicie (v místech naléhajících na játra)
Epiteliální buňky mají bazálně uložená jádra a apikálně drobné mikroklky. Buňky jsou bohaté na mitochondrie a zajišťují aktivní proces koncentrování žluči. Koncentrace se děje aktivním vstřebáváním vody a elektrolytů pod vrstvu epitelu, odkud dochází ke vstřebávání do cév ve slizniční lamina propria.
Význam žlučníku
Hlavní význam žlučníku je ve skladování a koncentrování žluči vytvářené v játrech. V případě příjmu většího množství potravy dochází vlivem hormonu cholecystokininu ke kontrakci žlučníku a žluč se tak dostává žlučovými cestami až do duodena, kde se účastní trávení.
Proč je to důležité?
-
Nejčastějším problémem postihujícím žlučník jsou žlučníkové kameny a jejich komplikace včetně akutních a chronických zánětů žlučníku.
-
Maligní tumory žlučníku jsou agresivní a mají velmi špatnou prognózu.
-
Ve žlučníku se mohou vyskytovat polypy.
-
Při ukládání vápníku do žlučníkové stěny vzniká tzv. porcelánový žlučník.