Zúžení aortální chlopně patří mezi nejčastější chlopenní vady. Odborně se tento stav označuje jako stenóza aortální chlopně a postižena je aortální chlopeň oddělující levou komoru od aorty. Aortální chlopeň se otevírá během stažení srdečního svalu (systoly), kdy je krev vypuzována z levé komory do aorty. Tok krve je umožněn správně otevřenou aortální chlopní, její zúžení však správný tok krve narušuje. Krev nemůže odtékat do aorty a způsobuje tlakové přetěžování levé komory.
Příčiny: Zúžení aortální chlopně může být vrozené, nebo se rozvine během života. Důležitou příčinou je degenerace a kalcifikace (ukládání vápníku) chlopně podmíněná pokročilým věkem, vyšší riziko je u lidí s vrozenou abnormalitou aortální chlopně, kterou označujeme jako bikuspidální aortální chlopeň (místo tří cípů má pouze dva). Velmi vzácně se může aortální stenóza objevit jako komplikace revmatické horečky.
Schéma ukazuje rozdíl mezi chlopní zdravou a kalcifikovanou zúženou.
Projevy: Zúžení aortální chlopně se projevuje příznaky srdečního selhávání (především námahová dušnost), bolestmi na hrudi charakteru anginy pectoris a opakovanými krátkodobými poruchami vědomí (tzv. synkopy) vznikajícími při fyzické aktivitě. Angina pectoris souvisí s přetěžováním levé komory, jejíž svalovina mohutní a začíná trpět nedostatkem kyslíku, synkopy jsou důsledkem nízkého srdečního výdeje a výrazně zhoršují prognózu nemocného. V srdci dlouhodobě postiženém zúžením aortální chlopně je vysoké riziko vzniku různých poruch srdečního rytmu.
Diagnostika: U pacienta můžeme nejprve zjistit výše zmíněné klinické projevy a na EKG mohou být přítomné známky přetížení levé komory. Vada způsobuje srdeční šelest, po jehož nálezu je vhodné doplnit ECHO srdce (či přesnější jícnové ECHO). Toto vyšetření vadu potvrdí a navíc pomůže určit její tíži.
Léčba: U některých pacientů je postup pouze symptomatický, jsou sledování kardiologem a dostávají léky na srdce (nitráty, blokátory kalciových kanálů, diuretika, apod.). Důležité je vědět, že pacienti s pokročilejší aortální stenózou by neměli dostávat léky ze skupiny ACE-inhibitorů. V dětském věku se jako dočasné řešení může provést balónková katetrizace, kdy se do místa zúžené chlopně zasune vnitřkem tepny balónek, a jeho rozfouknutí chlopeň rozšíří. Definitivně vyřešit aortální stenózu lze náhradou aortální chlopně pomocí (mechanické nebo biologické) umělé chlopně. Klasicky se volí kardiochirurgický zákrok, ale u rizikových pacientů se někdy provádí katétrová implantace aortální chlopně (TAVI), kdy je speciální umělá chlopeň do cílového místa umístěna katétrem zasunutým k srdci vnitřkem aorty bez nutnosti chirurgické operace.
Zdroje
https://www.heart.org
https://www.mayoclinic.org