Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.

 

Komentáře

29. July 2011 - 17:47

Dobrý den, adrenalin do běžné léčby infarktu myokardu sice nepatří, ale jak jsem pochopil, tak ve Vámi uváděném příkladu šlo o rozšířenou resuscitaci, při které se adrenalin běžně používá. Adrenalin v takovém případě není podáván k léčbě infarktu, ale jako podpora srdce a kardiovaskulárního systému při probíhajícím oživování.

31. July 2011 - 16:09

Dobrý den, pane doktore,

měl bych na vás nějaké otázečky:

1) Občas vidím v nějakých příspěvcích( většinou u článků ohledně problematiky platů českých lékařů), že nějaký lékař uvede např. že jako atest. lékař si v Německu vydělá třeba 5 tis. euro - a já 

bych se chtěl zeptat na pojem "atest.lékař"->je tím myšleno, že má lékař 1.stupeň atestace nebo

že už je specialista a má i 2.stupeň atestace?

2) jaký je rozdíl mezi prvním a druhým stupněm atestace? (co to znamená třeba pro chirurga)

3)zajímalo by mě i jak dlouho trvá tzv."předatestační příprava"- někde jsem četl, že je to 5let, ale 

potom jak je možné, že když se podívám na životopis nějakého lékaře, tak tam je uvedeno, že 

1.atestaci z chirurgie získal třeba (často to vidím) 3 roky po absolvování medicíny.

 

31. July 2011 - 18:48

Dobrý den, ta situace je matoucí kvůli neustálým změnám v atestačním systému. Dříve platilo, že byly 2 atestace - ta první cca po 2-3 letech od ukončení školy a ta druhá za další cca 3 roky. Teď je místo první atestace jen test, který dává určité vyšší pravomoci a odpovědnost, ale neopravňuje k získání specializace. Ta skutečná atestace umožňující specializaci se nyní dá složit v průměru až za 5-6let (dle oboru) po ukončení VŠ. Starší lékaři tak mohli atestovat relativně brzy po škole, mladí už nemohou. Věřte, že zejména pro mladé lékařky není v tomhle případě vůbec jednoduché skloubit dohromady rodinu a profesní růst.

 

A jen tak mimochodem k bodu 1 - mojí neatestované kolegyni, která je jeden rok po škole a odchází na západ, nyní slíbili v BRD 4 tisíce Euro měsíčně bez služeb a cca 6 tisíc Euro měsíčně se službami. To je i po odečtení daní pro českého lékaře naprosto pohádková částka.

1. August 2011 - 22:08

Dobrý den,

děkuji Vám za jasnou odpověď :)  Pokud to tedy správně chápu, tak absolvent medicíny, který se rozhodne být např.kardiochirurgem se jím dnes může stát cca. za 5-6 let po škole? Pokud to je tak, myslím, že to není tak dlouho a poté je člověk plně kvalifikován a "svět má otevřený".

1. August 2011 - 23:40

Pokud jde o kardiochirurgii, myslím, že tam bude o něco delší doba, ale nejsem si jistý. Nicméně i ta doba 6 let je poměrně dlouhá pro naše kolegyně. Ono mít v tom časovém rozmezí dítě a ještě pracovat a učit se na atestaci, to je poněkud silné kafe...

3. August 2011 - 16:16

takisto je to aj na Slovensku.ale na niektore obory je specializacne studium 4 roky -oftalmologia,patologicka anatomia,dermatovenerologia...ale napr. neurochirurgia je 6,5 roka.ale ak dobre chapem,tak tato nova atestacia je na urovni tej tzv. druhej atestacie,ktora sa robila kedysi

6. August 2011 - 13:16

Dobrý den, máte opravdu velmi povedený web a jelikož mě medicína a ošetřovatelství velmi zajímá a baví, dalo by se říci,že je to můj koníček, tak i  toto je pro mě přínos. Studuji na JCU (ošetřovatelství) a na VOŠZ zdravotnického záchranáře. Mějte se krásně s pozdravem Marek

20. August 2011 - 20:42

Velice děkuji za pochvalu stránek

16. August 2011 - 15:03

Dobrý den, předem Vás, pane doktore, chci pochválit za bezvadné stránky plné zajímavostí! Před pár měsíci lékařům ministr Heger slíbil, že jim zvedne tarifní platy o několik tisíc.A mě by zajímalo, jestli to splnil a vidíte to na své výplatní pásce? Dále by mě zajímalo, jak máte jako lékař ve špitále placené přesčasy?-> podle zákona by to mělo být 25% k zákl.hodinové mzdě (učitelé mají dokonce 100%!!).Mohl by jste my napsat, kolik si jako mladý lékař s příplatky a veškerými prémiemy vyděláte (pokud to není tajemství).Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho úspěchů ve Vašem krásném povolání/poslání.

20. August 2011 - 20:42

Bohužel vzhledem k řekněme trochu chaotickému počítání přesčasů vlastně ani pořádně nevím, kolik přesně mi za jednu hodinu platí. Koneckonců sloužím přesčasy spíše z povinnosti, než pro peníze.  Pokud jde o celkovou částku (která mne již zajímá více), tak ta je pochopitelně proměnlivá, ale pro představu odhaduji, že jsem teď v červnu dostal za cca 240 hodin strávených v práci (tj. 160 hodin normální pracovní doby a 80 hodin navíc) se všemi prémiemi apod. cca 27 tisíc čistého. To mi v průměru vychází na plus minus 112 kč čistého na hodinu. Není to žádná super velká sláva, ale pochopitelně je to lepší než před akcí Děkujeme odcházíme, kdy byl u mne tento průměr těsně pod 100 Kč za hodinu.

Stránky

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů