Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
- Log in to post comments
Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
autor: MUDr. Jiří Štefánek
zdroje: základní zdroje textů
Komentáře
stefajir
Odpověď
2. June 2011 - 19:57Odpověď viz. e-mail
Petr (bez ověření)
Ahoj, mám menší
29. May 2011 - 12:58Ahoj, mám menší dotaz. Jako (snad) budoucí medik bych se chtěl zeptat, jaké "pravomoci" budu postupně studiem LF získávat. Vím že jich asi moc není, ale je třeba možné v případě nouze po prváku udělat punkci hrudníku člověku s tenzním PNO? (za předpokladu materiální výbavy a nedostupnosti ZS. Díky za odpověď.
stefajir
Odpověď
2. June 2011 - 19:51Ahoj, studium medicíny člověku žádné pravomoci ve věci první pomoci nedává. Zpřísňuje jen povinnost první pomoc poskytnout - medikovi či lékaři hrozí při neposkytnutí první pomoci výrazně vyšší trest než laikovi. Pokud jde např. o punkci hrudníku při pneumotoraxu, tak tu může dle mého názoru provést kdokoliv, pokud se na to cítí a ví, co dělá.
Petr K (bez ověření)
Platy a hodnota práce lékaře
17. June 2011 - 18:50Předně díky autorovi za perfektní stránky. Jako laik (zvědavej) a občas pacient (taky zvědavej) oceňuji, že zde mohu najít spoustu zajímavých informací psaných srozumitelným jazykem.
Ke článku "Platy lékařů" bych měl takové malé doplnění. Platy (nejen lékařů) jsou spíše věcí dohody, vyjednávací síly a společenského uznání dané profese. Bohužel se do toho přímo nepromítá náročnost dosažení patřičného vzdělání a náročnost dané profese. Co se týká hodnoty práce lékaře (a ostatního personálu), tak na to se dá také pohlížet různě. Dá se ocenit zdraví, prodloužení, či zkvalitnění života? Pokud komukoliv z nás poteče do bot, tak si to budem asi cenit vysoko, ale je li na tom špatně někdo jiný? Dala by se hodnota počítat i výnosovou metodou, jako kolik toho ještě pacient může pro ekonomiku udělat, ale to by asi byly nemocnice úplně prázdné a nebylo by to asi ani moc etické (přestože by to řešilo důchodovou reformu). Asi nejrozumnější zůstává způsob, kdy všichni na celé zdravotnictví zaplatí tolik, kolik si mohou (a chtějí) dovolit a to se pak musí co nejefektněji rozdělit. V tom bude ale asi ten pes zakopanej. Pokud je to ale efektivně rozdělené (není, ale třeba kdyby), tak potom nezbývá než konstatovat, že nákladnější zdravotní péči si nemůžem (nebo nechcem) dovolit. Paradoxní je, že spousta lidí akceptuje vysoké ocenění vrcholových sportovců, přestože jim poskytují pouze zábavu a ohodnocení lékařů a ostatního zdravotnického personálu se jim zdá nepřiměřené, přestože jim může (ne nezbytně musí) zachránit život, či zdraví.
stefajir
Odpověď
18. June 2011 - 20:19Moc děkuji za pochvalu stránek. Pokud jde o efektivní rozdělení peněz, tak to byjistě bylo ideální. V tak obrovském molochu jako je státní zdraovtnictví je to naneštěstí téměř nemožné. Peníze jsou, jen končí trochu jinde než u zdravotnického personálu.
Markéta (bez ověření)
Dobrý den, byla jsem
19. June 2011 - 11:08Dobrý den, byla jsem přijata na 1. LF a na Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové a právě se rozhoduji, na kterou školu se zapíšu. Nejraději bych však šla na lékařskou fakultu a poté se věnovala toxikologii, přesněji bych se chtěla zabývat živočišnými jedy, především těmi hadími. Jen nevím, co všechno by cesta k tomuto zaměření obnášela, jak dlouho by trvala atd. Byla bych velice vděčná za jakoukoliv Vaši radu. Můj e-mail: marketa.duzkova@gmail.com
stefajir
Odpověď
19. June 2011 - 13:52Bohužel o studiu toxikologie toho moc nevím. Nejsem si teď ani 100% jistý, zda se tento obor studuje jako specializace jedině po medicíně, či zda může mít člověk i jinou příbuznou školu (farmacie, přírodní vědy apod). Pokud jsi definitivně rozhodnutá, doporučuji kontaktovat přímo nějaké pracovníky toxikologie a domluvit se s nimi. Na téhle stránce je např. kontakt na Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF, určitě tam budou ochotní tvůj dotaz zodpovědět.
Aneta (bez ověření)
Ahoj Jirko, prosim te, v
19. June 2011 - 17:45Ahoj Jirko, prosim te, v kapitole o EKG jsem narazila na podkapitolu o srdecni ose a hemiblocich. Nema byt nahodou u vertikalni osy a podezreni na zadni hemiblok QRS kladny a u predniho hemibloku QRS zaporny? Diky a preju hodne uspechu pri praci a psani techto stranek. ANeta
stefajir
Odpověď
20. June 2011 - 18:57Čau, prošel jsem ten text o EKG. V jednom místě to bylo napsané dobře, ale v části u srdeční osy jsem to opravdu otočil. Už je to opravené, díky za upozornění a doufám, že jinak ti ten text k něčemu byl :-).
Anonymní uživatel (bez ověření)
Ahoj Jirko, urcite byl, je
20. June 2011 - 22:23Ahoj Jirko, urcite byl, je to hezky zpracovane, prehledne jednoduche, pro zacatky snadno pochopitelne:) At se dari! Aneta
Stránky