Zánět je laickou veřejností vnímán jako něco špatného, nemá prostě mezi lidmi moc dobrou pověst a řada lékařů uslyší od pacientů, kteří se necítí dobře, stesk, že „určitě mají nějaký zánět v těle“. Ve skutečnosti ten zánět není zase tak špatná věc, jak by se mohlo zdát. Zánět je v podstatě fyziologický proces, kterým organizmus reaguje na narušení své integrity. Určitou cenou za zánět je poškození tkání, to by však na konci zánětu mělo být v ideálním případě opraveno.

Viditelné projevy intenzivnějšího zánětlivého procesu bývají nicméně člověkem vnímány nepříjemně a někdy může zánět svými komplikacemi ohrozit zdraví i život dotyčného člověka.

 

Rozdělení zánětů

Záněty můžeme rozdělit na akutní a chronické. Akutní představují rychle vzniklou a krátkodobou reakci na přítomnost živé či neživé entity, která je imunitním systémem vyhodnocena jako cizorodá. V ideálním případě je tato entita zlikvidována, vzniklé poškození je opraveno a zánět ustává. Není-li možné problém vyřešit, přechází zánět do chronické formy.

 

Projevy zánětu

S projevy zánětu je to poměrně těžké. Můžeme je rozdělit na lokální (místní) a celkové.

 

Lokální příznaky zahrnují bolest (dolor), zarudnutí (rubor), otok (tumor), lokálně zvýšená teplota (calor) a narušená funkce dané tkáně (functio laesa). To si můžete přečíst v každé učebnici, ale je tu několik problémů:

  • Za prvé většinou nejsou viditelně přítomné všechny zmíněné příznaky. Když máte zánět v oblasti kůže, tak je uvidíte, ale při „rozjetém“ zánětu slepého střeva skutečně zarudnutí a otok nebudou při běžném vyšetření zhodnotitelné. Bolest naopak bude dosti výrazná.

  • Za druhé u chronického zánětu mají lokální příznaky tendenci výrazně zeslábnout nebo nemusí být viditelné vůbec.

 

Celkové příznaky akutního zánětu zahrnují zejména zvýšení tělesné teploty a doprovodné projevy, jako je únava a nevýkonnost. U chronického zánětu jsou celkové příznaky o něco méně nápadné, bývají přítomny epizody zvýšené teploty pod 38°C, noční pocení, hubnutí, celková nevýkonnost apod.

 

Příčiny zánětů

Jak bylo řečeno výše, zánět je odpovědí na narušení integrity organizmu. Zánětlivým procesem reaguje tělo na infekce, na přítomnost cizích neživých i živých objektů v organizmu (včetně transplantovaných orgánů), na zhoubné nádory, na poškození buněk tkání fyzikálními vlivy nebo ischemií (např. infarkt myokardu) apod.

Specifickou problematikou jsou autoimunitní záněty. Jejich vyvolávající příčina není obvykle známá. Jedná se o chronické typy zánětu zaměřené proti jinak zdravé vlastní tkáni (nebo více tkáním) lidského těla.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů