Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
- Log in to post comments
Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
autor: MUDr. Jiří Štefánek
zdroje: základní zdroje textů
Komentáře
Ivana (bez ověření)
Pochvala za stránky
15. September 2011 - 19:24Dobrý den pane doktore, Vaše stránky jsou bezvadné. Přehledné,stručně a jasně vysvětlené. Nadšená jsem zejm. ze sonografie, ale je fajn, že se přes odkazy dá dostat např. k zákl. informacím o vyšetřovaných lab. hodnotách. Myslím, že to může spoustě pacientů pomoci, neboť ta komunikace s lékaři -co si budem povídat- ještě často není na té správné úrovni.Je jasné, že nemají spousty času, ale mohli by mít třeba víc info o vyšetřeních ( k čemu slouží, co vlastně znamenají, kdy se provádějí) vyvěšených v čekárnách(tam je většinou času dost) apod. Číst umí všichni, ale každý internet nemá. Navíc se tlačí na to, aby se paciet stavěl k léčbě aktivněji.A k tomu musí mít alespoň nezbytnou míru informací. Ale to jistě není Váš případ a mladší lékaři( zejm. soukromí) už jsou většinou vstřícnější.Je to vždy hlavně o lidech- platí to i pro pacienty.
Ohledně platového ohodnocení- každý by měl být za práci odměněn tak, aby se jí mohl v klidu věnovat a nemít existenčí starosti. Lékařské obory jsou navíc "zatíženy" dlouhým, náročným a celoživotním studiem, psychickou náročností a zodpovědností, takže i to by mělo být oceněno. Platy lékařů, jak jste je uveřejnil, jsou opravdu nízké (ale to je problém i v jiných profesích- tím to nebagatelizuji).Nicméně si myslím, že některé akce v rámci DO byly trochu nešťastné- např. pohřební vůz s nápisem, ap.
Za Vaše stránky Vám děkuji, máte můj obdiv za trpělivost a čas, který jim věnujete. Přeji Vám hodně úspěchů nejen v práci.
stefajir
Odpověď
17. September 2011 - 20:25Dobrý den, velice děkuji za Váš příspěvek, odpověď bych si dovolil rozčlenit na několik bodů:
1. Jsem moc rád, že se Vám stránky líbí a doufám, že je budete navštěvovat i nadále.
2. Platy lékařů jsou opravdu nízké, i když nyní začíná docházet ke zlepšování. No, uvidíme, zda pan ministr a vláda z hlediska platových podmínek splní, co slíbili.
3. Celá akce D.O. byla v podstatě nešťastná, protože byla důsledkem celkově nešťastné a neutěšené situace. Jisté nápady, pro laiky kontroverzní, jako byla ona černá sanitka, vycházely od mediální agentury, kterou si LOK zaplatil. A plánem očividně bylo šokovat otupělou veřejnost a získat mediální publicitu, což se povedlo na 100%.
Maks (bez ověření)
Dobrý den.Přečetl jsem si
26. September 2011 - 22:59Dobrý den.Přečetl jsem si Vaše stránky, jsou skutečně skvělé a vtipné.Četl jsem i (ze zájmu) pasáž o studiu na 1 LF-jen pro srovnání nebot studuji také na VŠ ovšem humanitního směru a to se obtížností nedá vůbec porovnávat.Musím Vám smeknout hlubokou poklonu,za to co jste dokázal.Já bych počítám nesložil snad žádný z předmětů jenž jste absolvoval (možná tělocvik :)
I když i na našem oboru máme některé "zabijáky" s vysokou "mortalitou studentů".I tak mě ale zaujalo to, jak v jedné (už nevím které) části o studiu máte napsané, že studentů v prvních ročnících je moc a proto se jejich počet redukuje nebot v vyšších ročnících už není dost míst pro všechny.To je skutečně realita? Jistě - toto se děje na většině VS, ovšem s tím, že na školu kam jsem já nastoupil, jsou (bez jakéhokoliv pohrdání k ostatním) studenti, kteří už na začátku říkají (např.mezi sebou), že jsou tu "na čekanou" - příští rok chtějí někam jinam a na studium kde jsou mezi tím úplně kašlou jen tak tak prolezou do druhého semestru a pak pali.Ovšem na Lekařskou fakultu nastupují-počítám-ti nejlepší z gymnazií a většina lidí se tu sakra snaží, aby je nevysypali.A to i přesto jich nechají projít dále jen určité procento?
Díky za tak skvělé stránky a přeji do života vše nejlepší.
s pozdravem Maks
stefajir
Odpověď
29. September 2011 - 9:54Dobrý den, děkuji za pochvalu stránek. Srovnávat obtížnost škol je těžké a je nutno vzít v potaz, že i ten můj průvodce studiem na 1. LF je nevyhnutelně do značné míry subjektivní záležitost. Pokud jde o ty redukce počtů studentů, tak to pochopitelně nikdo neřekl oficiálně, naopak nám bylo řečeno, že fakulta má kapacitu pro všechny. Když nás pak ale za několik let zůstala polovička, bylo nás někdy na klinických stážích u pacientů i tak až moc a nedokážu si představit kvalitu těchto stáží, kdyby žádný student během studia neskončil. Na závěr bych ale dodal, že jistě existují školy s mnohem vyšší mortalitou, ono tu medicínu dokáže vystudovat i relativně průměrně nadaný člověk, když prokáže dostatek snahy.
Gábina (bez ověření)
díky
12. October 2011 - 23:41Dobrý den,
díky za prima strany. Promovala jsem na 1.LF v roce 2004. Moc se mi líbí text o prof. Zemanovi, úplně stejné přednášky a otázky měl i za nás. Ještě se nás ptal, kolik váží mládě losa a kolik mládě srnce :-)
Dýchly na mne staré časy. Díky za vtipné články a postřehy, vše sedí. Jo a jsem radiolog, to UZ břicha taky dobré!!!
Gábina
stefajir
Podekovani
31. October 2011 - 15:03Děkuji za pochvalu, je hezké vidět, že profesor si svůj standard udržuje již tak dlouhou dobu. Pokud radiolog pochválí internistu za jakékoliv zpracování radiologické problematiky, musí to internista brát jako projev nejvyššího uznání, takže obrovský dík :-). Ke starým časům bych jen dodal - dobře, že už jsou za námi.
Klára (bez ověření)
Studium LF
18. October 2011 - 21:00Ahoj, přemýšlím o studiu na LF a zajímalo by mě, co vše praktického se musí při studiu medicíny zvládnout na chirurgii (ve škole) a gynekologii. Od starších lékařů vím, že oni museli (cca před 25 lety) zvládnout pod dohledem porod, což mě osobně překvapilo a trochu i vyděsilo, proto by mě zajímalo, jak je to dnes. Jinak jsem ještě na Internetu našla informaci týkající se atestací ... psalo se zde, že existuje tzv. společný kmen, ve kterém je obsažena chirurgie a gynekologie. Je to opravdu tak, popř. víš, co je nutné zvládnout zde (spíše z operačních věcí/ porod). Díky, Klára
stefajir
Odpověď
31. October 2011 - 15:10Ahoj, odpověď na tohle není snadná, protože požadavky se neustále mění - nás do žádných velkých praktických věcí nenutili a ten porod stačilo jen vidět. Ročníky pod námi už ale měli jakési logbooky, kde byl napsán seznam požadovaných zákroků. Doporučuji se zeptat nějakého medika, který ti poradí lépe. Pokud jde otázky na gynekologii a chirurgii, bude lepší se zeptat nějakého čerstvě vystudovaného gynekologa. Jáí osobně myslím, že mají svůj vlastní kmen, ale těch změn je ve vzdělávání tolik, že nestačím pořádně sledovat ani můj vlastní, natožpak ty ostatní. Pokud jsi ovšem teprve před studiem medicíny, tak se o atestace moc nezajímej. Garantuju ti, že v době tvé promoce už budou úplně jiné než jsou teď.
Iva (bez ověření)
Dobrý den.Vaše
1. November 2011 - 9:15Dobrý den.Vaše stránky jsou moc pěkné a plné skvěle zpracovaných informací.Ráda bych věděla,není li to tedy moc osobní (uvažuji o podání přihlášky na medicínu), jak hodně jste se učil (oproti učení na gymnaziu) při studiu medicíny.Chápu, že to bylo velice individuální - ročník od ročníku (ba i den ode dne) ale nějaký vzorek abych si z toho alespon přibližně mohla udělat obrázek, případně jak třeba vypadal jeden Váš průměrný studijní den (od rána do večera na přednáškách a seminářích,pak učení do noci?).Taky bych se Vás ráda zeptalat na Váš názor v záležitosti (stalo se to i jednomu mému známému) ohledně vyhození od státnic na medicíně v 6.ročníku a školu pak nedokončil.Příjde mi to jako obrovské množství vyhozeného usilí nejen z strany studenta ale i času a kapacity vyučujících nehledě na finanční ztráty obou stran.
Děkuji Vám
s pozdravem Iva N.
stefajir
Odpověď
1. November 2011 - 18:53Ahoj, pokluid jde o učení, tak toho je samozřejmě o hodně víc, ale dá se to zvládnout. Průměrný studijní den vypadal tak, že se člověk cca ve dvě odpoledne vrátil ze školy a pak se učil, dokud to šlo. Já se učil docela dost a to průběžně po celý rok, nicméně musím říct, že k úspěšnému prolezení by stačilo i mnohem méně. Na druhou stranu jsem se až do 6. ročníku skoro nikdy neučil o víkendech, až během státnic to už nešlo jinak. To vyhození od státnic je samozřejmě možné. Na druhou stranu musím našim vyučujícím přiznat, že si dávají pozor, aby 3x od státnic nikoho nevyhodili. Anebo třeba to třetí vyhození oficiálně nezapíší a umožní jít studentovi znovu. Existují vcšak i studenti, kteří prostě mají smůlu a po 3 neúspěšných pokusech pro ně medicína po 6 letech oprabdu neúspěšně končí a je třeba začít znovu. Řada předmětů se jim sice v takovém případě uzná, ale musí znovu dělat přijímačky a vůbec jsou v pěkné kaši.
Stránky