Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
- Log in to post comments
Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
autor: MUDr. Jiří Štefánek
zdroje: základní zdroje textů
Komentáře
Amonet (bez ověření)
Pokud chceš torchu
6. November 2011 - 9:23Pokud chceš torchu větší jistotu, že školu dokončíš, zvol jinou fakultu než 1.LF. Nemyslím si že by byla špatná, ale když po třetím ročníku zůstane na škole cca 30% lidí, není to mnoho. Např. 2.LF podle statistik úspěšně dokončí přes 80% přijatých studentů! A 2.LF podle mě není horší škola, možná naopak (ale to už je věc názoru ;) ).
Anonymní uživatel (bez ověření)
Pojmy
15. November 2011 - 20:09Dobrý den,
Jaký je rozdíl mezi hypovolemickým a hemoragickým šokem?
Pokud dojde ke ztrátě velkého množství krve (ne smrtelné, ale život ohrožující), zraněný upadne do šoku - o jaký šok se jedná?
Děkuji za odpovědi
PS: Velmi užitečné stránky :)
stefajir
Odpověď
15. November 2011 - 20:42Dobrý den, hemoragický šok je v podstatě jedním z typů hypovolemického šoku. Hypovolemický šok je obecný pojem pro stav, při kterém dochází k selhání oběhu při ztrátě tělní tekutiny, která pak chybí v cévách (to může být nejen při krvácení, ale i při těžké dehydrataci apod). Pokud je důvodem vzniku šoku ztráta krve, pak můžeme šok označit za hemoragický (správně ale také můžeme říct, že jde o hypovolemický-hemoragický šok).
Nela (bez ověření)
citace
18. December 2011 - 21:10Dobrý den,
psala jsem práci do školy a použila Váše stránky jako jeden ze zdrojů. Psala jsem o fibrilaci síní a abych Vaše stránky mohla uvést do svých zdrojů, potřebovala bych vědět alespoň zhruba, kdy článek vznikl. A smím použít Vaše jméno jako jméno autora? Raději se ptám a zdůrazňuji, že je to jen a pouze pro účely školy! Děkuji. Nela Oberländerová
stefajir
Odpověď
18. December 2011 - 21:43Zdravím, uvést mé stránky jako zdroj samozřejmě možné je, termín vzniku textu mohu bohužel pouze odhadnout na rok 2010, blíže si nejsem jistý.
Honza (bez ověření)
vypadnul Vám předmět
20. December 2011 - 14:12Ještě před měsícem jsem viděl, že jste tam měl v páťáku onkologii, teď nám po Vánocích začne stáž. Kouknul jsem na Vaše stránky, už tam není... asi je to nějaká chybka. Tak Vás na to jenom chci upozornit:)
stefajir
Odpověď
20. December 2011 - 20:47Zdravím. Dobrý postřeh, chybička se vloudila, už jsem to poopravil :)
Anonymní uživatel (bez ověření)
arogance některých lékařů
22. December 2011 - 20:54Dobrý den.Narazil jsem na tyto stránky a rád bych využil toho, že se tu mohu zeptat lékaře na jednu-ne čistě medicínskou-záležitost, jenž ale s medicínou přesto úzce souvisí.Zajímal by mě Váš názor na aroganci některých lékařů ve státních nemocnicích
ČR.Navštívil jsem několik nemocnic v několika městech u nás, ale ve všech to bylo stejné.Arogance a přezíravost, bohužel zejména u mladých lékařů.Já se ve své profesi chovám ke všem pokud možno maximálně uctivě a s respektem.Neříkám, že se to týká všech-poznal jsem i několik mladých a příjemných lékařů a nekritizuji ani odbornou způsobilost, ale spíše jednání s pacienty stylem:"Co chcete?, Jste snad lékař? Rozumíte tomu snad? Dělejte, nemám na vás celé odpoledne" atd.atd.
Jen by mě zajímal Váš názor na chování k pacientům.Trocha arogance možná k lékaři patří, ale někdy mám pocit, jakoby se snad arogance na LF vyučovala.díky Ivoš
stefajir
Odpověď
22. December 2011 - 21:36Odpověď na tuto otázku je pochopitelně zcela jednoduchá. S nepříjemným či arogantním chováním některých lékařů ve státních nemocnicích podobně jako s nepříjemným chováním některých pacientů, učitelů, policistů, opravářů, řemeslníků, úředníků, počítačových expertů a dalších soukromých i státních zaměstnanců nesouhlasím. Neřekl bych, že trocha arogance k lékaři jako k povolání patří. Arogance se na LF nevyučuje, pochopitelně slušné chování se také nedá na základní, střední ani vysoké škole naučit. Pro arogantní či nepřátelské chování speciálně u lékařů a dalších zaměstnání pracujícím s lidmi (stejně jako zdravotní sestry a učitelé) může být ovšem i důvodem nikoliv špatný charakter lékaře, ale přepracování, vyčerpání či přímo syndrom vyhoření. Podobné okamžiky ne zcela příjemného chování vůči svým bližním na pracovišti i mimo něj má samozřejmě každý z nás, proto je nutné nenechat se lékařským povoláním pohltit a rozkousat, aby bylo těchto řekněme...slabých chvilek...co nejméně. Přece jen, když je člověk po 30 hodinách non-stop v práci unavený a nevyspalý nucen řešit další a další problémy, je jeho psychická pohoda značně narušena, což může okolí, byť neprávem, pocítit. To neomlouvám, pouze vysvětluji. S pozdravem J. Štefánek.
Anonymní uživatel (bez ověření)
Dobrá práce!
28. December 2011 - 15:06Chtěla jsem Vám jen poděkovat za super stránky. Našla jsem je náhodou a máte tu spoustu zajímavých informací. A Váš fejetonistický styl psaní se mi moc líbí. Hodně štěstí a zdaru v roce 2012!
Stránky