Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.

 

Komentáře

7. January 2012 - 16:31

Děkuji za projev uznání a doufám, že moje stránky zůstanou vašim oblíbeným zdrojem informací i v budoucnu.

3. January 2012 - 19:39

Dobrý den, přeje šťastný nový rok 2012.

Mám dotaz ohledně dvou tvrzení. Jsou tyto věty prvavdivé?

 

 

1, Při 8% se CO2 váže na molekuly hemoglobinu místo kyslíku.

 

 

2, Jestliže se hladina kyslíku v krvi sníží na 16% a nahromadí se CO2, nastane okamžitá ztráta vědomí. Smrt přichází do dvou minut.

 

Děkuji za odpověď 

PS: Pokud byste mi mohl doporučit nějakou literaturu zabývající je otravou oxidem uhelnatým a ("otravou") oxidem uhličitým moc by mi to pomohlo. Děkuji J. Stránský

 

7. January 2012 - 16:26

Dobrý den, přiznávám, že odpověd na tuto teoretickou otázku neznám, zeptal jsem se jednoho kolegy lékaře z teoretického pracoviště, který obvykle ví všecho, ale ani on si nebyl jistý, napsal mi toto:

"

ad 1: CO2 se neváže na hem ale na globin. Sice posunuje disociační křivku hemoglobinu do leva, ale nemyslím si, že by to vedlo k vyřazení hemoglobinu z akce, takže nejsem přesvědčen o pravdivosti tvrzení.

ad 2: To vypadá jako opsané z něčeho týkající se dušení (hromadění CO2), při takové koncentraci bych tomu i věřil.

"

 

Pokud jde o tu publikaci, Váš dotaz náhodou viděl můj otec a doporučil toto: Akutní otrava kysličníkem uhelnatým, Ševčík Miloslav, 1975. Jde o antikvariátní titul, ale je stále k dostání například na této adrese.

19. December 2016 - 22:17
Dobrý den, děkuji Vám za záslužný web. Pracuji s kapalným a pevným CO2 denně, proto mne velmi zajímá vše o jeho vlastnostech a tedy i o účincích na organismus. Domnívám se, že ve výše uvedené konverzaci došlo k smísení faktů o obou běžných oxidech uhlíku. Nicméně seriózní informace k účinku různých koncentrací CO2jsou velmi špatně dostupné. Byl bych Vám velmi vděčen, pokud byste mi mohl poradit jejich zdroj. S pozdravem a úctou k Vašemu dílu Ivo Vágner

19. January 2012 - 13:39

Dobrý den, je možný stav, kdy je po několikátém darování krve snížený hemoglobin, ale počet erytrocytů + - nezměněný? Co byste doporučil pro rychlejší tvorbu hemoglobinu? děkuji za odpověď

23. January 2012 - 17:32

Možné to je, protože změny množství krvinek a množství hemoglobinu si nemusí vždy zcela odpovídat. Pro rychlejší tvorbu hemoglobinu toho člověk moc udělat nemůže, snad jen dodat jeho stavební kameny - hemoglobin se skládá zejm. z aminokyselin a atomu železa. Z toho vyplývá, že v potravě bychom měli mít dostatek kvalitních bílkovin a k tomu přijímat potraviny s vyšším obsahem železa.

25. January 2012 - 16:39

Dobrý den pane doktore.Od známé jsem slyšela o Vašich stránkách a pokud mohu, ráda bych se zeptala na jednu záležitost z studia na Lékařské fakutě a ze zdravotnictví.Je pravda, že studenti Lékař.fakulty jsou během svého studia bedlivě sledováni (jejich studijní výsledky a známky,nikoliv jen závěrečné státnice) a kdo se například učí špatně-v průběhu studia a třeba jen tak tak prolézá s odřenýma ušima je lidmi z "studijního oddělení" (dá li se to tak nazvat) jaksi nucen aby buď studium urychleně zlepšil nebo odešel.Takovéto "studijní sledovací oddělení" mají prý jen na Lékařských fakultách (jinde ne).Ti kdo se pak učí špatně ale školu nakonec dokončí mohou být jen praktickými lékaři a ti lepší jdou pak na specializované praxe a nejlepší do nemocnic.Nijak tím nechci urazit praktické lékaře, jen se ptám na to co jsem slyšela.Chápu,že to zní možná trochu zvláštně a brala bych to jako drb ale tato moje informace pochází z opravdu velmi důvěryhodného zdroje.

Dá se tedy říct,že v nemocnicích pracují ti nejlepší lékaři a praktičtí lékaři jsou ti horší?

Na jednu stranu by to bylo logické neboť v nemocicích by měli být ti nejlepší když se tu řeší nejtěžší případy ale na druhou stranu některý dobrý lékař chce být třeba obvodním aby měl svůj klid

Moc Vám děkuji za odpověd

Marta

.

 

 

25. January 2012 - 17:32

Dobrý den, odpověď bude krátká, toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Na VŠ nás přirozeně nikdo nesleduje a nikomu nezáleží na tom, jaké má kdo známky (nejméně ze všech studijnímu oddělení). Co se počítá je, zda student zkoušku udělá, či ne. Po ukončení školy se může lékař věnovat oboru, kterému bude chtít. Zda zůstane v nemocnici, či zda se stane praktickým lékařem na obvodě, je čistě jeho volba. Nelze říci, zda je obecně praktik lepší či horší než lékař v nemocnici, stejně jako nelze říci, zda je obecně lékař pracující v malém městě lepší či horší než lékař na klinice. Práce všech je důležitá a pro zdárný průběh léčby je mnohdy zásadní jejich spolupráce.

29. January 2012 - 9:18

Zdravím a mám dotaz ;) Chtěl bych se zeptat, jaké pravomoci má lékař absolvent (tedy hned po ukočení školy). Může třeba už předepisovat léky? děkuji

29. January 2012 - 21:26

Odpověď na tuto otázku je problematická, protože se tak trochu liší teorie a praxe. Teoreticky má  neatestovaný lékař jen omezené pravomoci a měl by pracovat pod dohledem atestovaného lékaře, přičemž nemá žádnou odpovědnost. Ve skutečnosti je začínající lékař nucen poměrně brzy pracovat samostatně, přičemž dohled nad ním je pouze sporadický (není dost lidí, aby mohl někdo trvale dohlížet) a zodpovědnost za své chyby do značné míry má, jak ukázala nedávná kauza poškození na zdraví při porodu. Konkrétní rozsah reálných pravomocí pak spíše záleží na jeho nadřízených. Co do pravomoci začínajícího lékaře nepatří, je možnost otevřít si soukromou specializovanou ambulanci, či pracovat samostatně jako obvodní lékař. Možnost předepisovat léky má začínající lékař tehdy, pokud pracuje ve zdravotnickém zařízení - ať již na odělení, nebo v ambulanci.

Stránky

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů