Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.

 

Komentáře

1. February 2012 - 18:55

Dobrý den, mám dotaz na lékaře. Jaká je nejčastější diagnóza těchto symptomů? Normokardie, normopnoe, palpitace, hypertenze, bolest na hrudi (vystřelující do krku a L ramene) hlavně v klidu. Napadá mě asi jen angina pectoris (Prinzmetalova). Děkuji za pomoc.

1. February 2012 - 19:18

Dobrý den, obecně řečeno

1. normokardie a normopnoe - jsou považovány za fyziologický nález a nejedná se tedy o symptomy onemocnění

2. palpitace - obvykle se jedná o poruchy srdečního rytmu či o psychický problém

3. hypertenze - nejčastěji se nejedná o symptom, ale o vlastní onemocnění (primární hypertenze), vzácněji je hypertenze způsobená nějakou jinou chorobou (sekundární hypertenze)

4. bolest na hrudi s propagací do krku a do levého ramene - kromě anginy pectoris se může jednat prakticky o jakoukoliv etiologii, viz. můj text o bolestech na hrudi. Bližší zhodnocení lze udělat jen z detailní anamnézy a fyzikálního vyšetření.

 

Čistě obecně lze poznamenat, že člověk trpící pocitem palpitací a bolestí na hrudi s propagací do levé horní končetiny by měl být vyšetřen lékařem.

21. February 2012 - 21:19

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat na otázku kolem pracovní doby průměrného nemocničního lékaře. Jak se to má se standartní pracovní dobou? Jak je to v reálu? A co služby? To znamená že je lékař v nemocnici prostě dýl, nehledě na přesčasy? A příslužby? Jak je to s absolventem?

Příliš mnoho otázek, ale ráda bych na ně znala odpovědi, ať vím, do čeho jdu :) Předem děkuji

25. February 2012 - 10:24

Zdravím, situace se liší pracoviště od pracoviště, ale v zásadě bych to shrnul asi takto: Klasická pracovní doba je 8 hodin denně 20 dnů v měsíci, tj. cca 160 pracovních hodin. K tomu je navíc přesčasová práce. Za práci přesčas se považují právě služby. Situace, kdy např. člověk zůstává v práci déle, protože v 8hodinové pracovní době vše nestihl se do přesčasů nepočítá.

 

Počet těchto služeb je všude jiný, ale obecně jistě připadá na lékaře cca 5 služeb měsíčně. Většinou 1-2 víkendové a zbytek ve všední dny. Každá všední služba znamená zůstat po skončení pracovní doby v práci do rána následujícího dne, tj. 16 hodin navíc. Dalšší den ráno po  24 hodinách práce (tj. 8 klasických + 16 ve službě) by se mělo jít domů, ale člověk někdy musí zůstat na dalších klasických 8 hodin. To je tedy tak 3x do měsíce, což dává 16 x 3 = 48 hodin přesčas

 

1 klasická víkendová služba je 24 hodinová, tedy např. od soboty ráno do neděle ráno. U nás pak k tomu máme do měsíce ještě jednu 8 hodinovou víkendovou službu, tj. např. v neděli od 7 do 15:30.

 

Znamená to, že s 5 službami k těm 160 hodinám připadá měsíčně navíc takových circa 80 hodin strávených v práci, dohromady tedy 240 hodin.

 

Jako jisté pozitivum platí, že z každé všední noční služby nám polovinu (tj. 8 hodin) nezaplatí, ale můžeme si je pak vybrat jako volno (nebo nechat proplatit za celkem dost směšnou částku). To jde ovšem pochopitelně jen tehdy, když je dost personálu, protože naši práci za nás nikdo neudělá.

29. February 2012 - 16:38

Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat zda mohu využít některé informace a obrázky o nádorech z téhle stránky ke zpracování mého projektu o nádorech? Vytiskl jsem si všechny informace a teďka čekám jestli mi dáte Váš souhlas ke zpracování těchto informací. 

29. February 2012 - 19:49

Zdravím, na obrázky autorská práva nemám a o jejich převzetí tedy nerozhoduji a o psaném textu se můžeme dohodnout osobně přes mail, když mi pošlete nějaké dodatečné informace o podstatě toho projektu. Můj mail je na této stránce uveden výše.

9. March 2012 - 8:10

Děkuji Jirkovi za tento web. Našla sem zde jednu pro mě užitečnou informaci, která se mi sešla. Můj kontaktní mail je info@lekar-nemecko.cz Pokud to Jirkovi nebude vadit, ráda bych zde uvedla odkaz na mé 2 weby s lékařskou tematikou, které mají za úkol informovat lékaře o situaci v německu a pomoci lékařům s jejich odchodem do německa. Nabízím vlastní zkušenost a kontakty. http://www.lekar-nemecko.cz http://www.arzt-deutschland.com Pokud by Vás něco zajímalo, ráda zodpovím jakýkoliv dotaz na uvedeném emailu. Zároveň nabízím Jirkovi možnost vyměnit si odkazy na naše webové stránky.

Ať se daří a přeji všem čtenářům klid a pohodu, Magda

12. March 2012 - 16:36

Zdravím,
jsem moc vděčná za tento informační Web.četla jsem si v sekci Nemoci o karcinoidu, kde bylo napsáno, že záchvaty u karcinoidů mohou být vyvolány konzumací Kiwi. přesně tento úsek:   Tyto příznaky bývají záchvatovitého charakteru s náhlým začátkem a koncem. Někdy vznikají bez viditelného vyvolávajícího činitele, někdy je u člověka s karcinoidem spustí konzumace alkoholu nebo kiwi (O tom kiwi jsem četl v nějaké učebnici, ale nevím proč tomu tak je)..


 Napadlo mě, že to může být u lidí co mají Alergie na tyto potraviny, třeba na Kiwi a tím se vyprovokuje vyplavování histaminu. Mohla by tam být taková spojitost?

 

13. March 2012 - 0:05

ještě jsem zapomněla dopsat pokud by karcinoid produkoval histamin.Mohlo by se to vyprovokovat tím kiwi u alergiku na Kiwi?:-)

13. March 2012 - 8:54

Dobrý den, Váš dotaz mě přinutil se na tuhle problematiku trochu více podívat a zjsitil jsem, že obtíže pacientů s karcinoidem u kiwi a dalších potravin bude zřejmě souviset s vysokým obsahem serotoninu, který je v těchto potravinách přítomen. V tomto smyslu jsem přepsal i ten článek. Za podnět k zamyšlení velice děkuji :).

Stránky

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů