Glusod je moderní lék určený k terapii cukrovky 2. typu (perorální antidiabetikum). Lék patří mezi tzv. glifloziny a jeho účinnou složkou je sloučenina empagliflozin.

 

Princip: Empagliflozin dokáže zablokovat určité receptory v ledvinách, které jsou zodpovědné za zpětné vychytávání molekul cukru (glukózy), které se dostanou do moči. Zablokování těchto receptorů proto způsobí vylučování cukru do moči a snížení jeho množství v krvi.

 

Využití: Glusod se prozatím využívá v terapii cukrovky 2. typu, ale zřejmě se bude časem využívat i u diabetiků 1. typu. Vzhledem k tomu, že jde o relativně nový a drahý preparát, nebývá lékem první volby.

 

Podávání: Glusod smí být užíván pouze na doporučení lékaře (diabetologa). Vyrábí se ve formě tablet o síle 10 a 25 miligramů a běžná počáteční dávka u dospělého je jedna tableta o síle 10 miligramů denně.

 

Nevýhody: U gliflozinů se lékaři obávali důsledků ztrát cukru do moči v podobě častých infekcí močových cest a riziku dehydratace (molekuly vody jsou strhávány cukrem a člověk močí větší objem tekutiny), nicméně podle všeho je riziko těchto komplikací relativně nízké. Podobně jako ostatní perorální antidiabetika mohou i glifloziny vyvolat hypoglykémii.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů