Mounjaro je moderní lék, který můžeme zařadit do skupiny léků proti cukrovce, ale zřejmě mnohem větší úspěch zažije jako účinný lék na hubnutí. Účinnou látkou preparátu je sloučenina tirzepatid

 

Princip: S principem efektu je to dosti složité. Velice, velice zjednodušeně řečeno účinkuje tirzepatid na řadu receptorů buněk slinivky břišnítenkého střevatukové tkáně, kardiovaskulárního systému a mozku. Důsledkem je značné snížení chuti k jídlu, změna v metabolizmu glukózy a snížení rezistence tkání vůči inzulinu.

 

Využití: Mounjaro se může využít jako lék v terapii cukrovky 2. typu, ale zejména je účinný jako lék na hubnutí u obézních pacientů, u nichž pohybová aktivita a dieta nevedou k poklesu váhy. Cílový pacient by měl mít BMI nad 30 kg/m2, nebo nad 27 kg/m2 za přítomnosti dalšího komplikujícího onemocnění (vysoký tlakcukrovka 2. typusyndrom spánkové apnoe apod.)

 

Podávání: Preparát Mounjaro samozřejmě nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Vyrábí se v podobě roztoku k injekční aplikaci (některé verze existují v podobě dávkovacích per). roztok se injekčně aplikuje do podkoží, obvykle do břicha. Běžná dávka pro dospělého člověka je 2,5 mg přípravku 1x týdně a po měsíci se dávka zvyšuje na 5 mg 1x týdně. (V některých případech se může dávka dál pomalu navyšovat a maximální dávka je 15 mg 1x týdně.) 

 

Nevýhody: Mounjaro může často způsobit řadu vedlejších účinků souvisejících s útlumem chuti k jídlu - objevit se může nechutenství, nevolnosti a zvracení. V kombinaci s jinými léky na cukrovku nebo s inzuliny může preparát vyvolat hypoglykémii. Lék by neměl být podáván těhotným a kojícím ženám. Základní praktickou nevýhodou je nicméně samotný fakt, že lék není levný a není aktuálně hrazený ze zdravotního pojištění. 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů