Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
- Log in to post comments
Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
autor: MUDr. Jiří Štefánek
zdroje: základní zdroje textů
Komentáře
stefajir
Odpověď
3. June 2012 - 20:20Dobrý den, zájem o soudní lékařství je myslím relativně malý, ale na druhou stranu ono ani soudních lékařů není tolik potřeba. O psychiatrii je zájem již větší, celá řada mých kolegů z ročníku na psychiatrii šla. Přesnou dobu specializace těchto oborů neznám (info bude někde na internetu), ale jistě se nebude výrazně odchylovat od těch průměrných 6 let po promoci.
Elleanor (bez ověření)
Přeji krásný večer,
28. May 2012 - 21:59Přeji krásný večer, Vaše stránky jsou velmi zajímavé a hledám na nich informace pro studium. Ovšem zarazilo mě několik informací. Jelikož jsem sama prodělala léčbu Lymfomu a vím, jak to probíhalo u mě, mohu posuzovat s tím, co píšete. Uvádíte: "U krevních nádorů obecně je chirurgické řešení zcela nemožné". Já jsem měla lymfom řešený chirurgicky, kdy mi byl vyjmut a poté jsem teprve absolvovala "doléčovací" cyklus chemoterapie. Ano, je to nestandardní postup, ale ne nemožný. Také mě velmi narazila věta: "Agresivnější lymfomy sice usmrtí nemocného rychleji, na druhou stranu je dostatečně agresivní chemoterapie má vyšší šanci zcela vyléčit". Myslím, že toto není zrovna šťastně formulovaná informace. Berte to, prosím, jen jako můj poznatek. Přeji hodně zdraví a úspěchů, ne jen pracovních.
stefajir
Odpověď
3. June 2012 - 20:18Dobrý den, jsem rád, že se Vám stránky líbí. Pokud jde o pasáže, které citujete - pozměnil jsem je. Chirurgie opravdu není v léčbě lymfomů a leukémií zmiňována, ale přeci jen nesmím zapomínat, že slova "zcela nemožné" se musí v moderní medicíně, a vlastně v medicíně vůbec velmi opatrně zvažovat. Pokud jde o vlastnosti těch agresivních a méně agresivních lymfomů, pak je v zásadě správná, ale uznávám, že je zjednodušená a může být chápána jako lehce zavádějící. Nahradil jsem ji proto neutrálnějším tvrzením: "Agresivnější lymfomy sice bez příslušné léčby mohou nemocného usmrtit rychleji, na druhou stranu je moderní chemoterapie má vyšší šanci zcela vyléčit."
S pozdravem a přáním hodně zdraví J.Š.
budoucí student (bez ověření)
Dobrý den, jaké je
3. June 2012 - 16:29Dobrý den, jaké je uplatnění člověka, který si na LF udělá doktorát? Vím, zůstat ve vědecké činnosti a akademické sféře, ale může jít do praxe? A musí si pak dělat ještě atestaci?
Díky
stefajir
Odpověď
3. June 2012 - 20:26Dobrý den, ono je to trochu jinak. Doktorát (tedy Ph.D.) se dělá v rámci nějakého oboru. Doktorát v medicíně si tedy může dělat pouze již vystudovaný lékař. Takový lékař na postgraduálu například pracuje na interní klinice (a připravuje se na atestaci) a zároveň se postgraduálním studiem na této klinice připravuje na doktorát. Samotný doktorát je pak kademickým titulem a s výkonem povolání lékaře jako takového přímo nesouvisí. Lékař s doktorátem ale bez atestace tak může normálně pracovat v nemocnici stejně jako každý lékař bez doktorátu, ale nemůže jít např. do soukromé praxe - k tomu je již potřeba atestace.
Anonymní uživatel (bez ověření)
Takže člověk může si
3. June 2012 - 20:31Takže člověk může si dělat doktorát a zároveň atestaci???
stefajir
Odpověď
3. June 2012 - 21:07Lékaři, kteří jdou na na Ph.D., jsou většinou čerstvě po promoci, a tak se kromě postgraduálního studia zároveň připravují i na atestaci. Samozřejmě budou určitě i méně časté případy, kdy se na postgraduální studium vrhne někdo, kdo už atestaci má, také je to možné.
Anonymní uživatel (bez ověření)
dotaz
4. June 2012 - 11:41Dobrý den,
nejprve bych Vám moc chtěla pochválit vaše stránky, plné zajímavých informací ..právě se rozhoduji zda nastoupit na 1. lf UK nabo na lékařskou fakultu v olomouci.Mohla bych Vás požádat o Váš názor ? Vím, že s lf palackého asi nemáte zkušenost, ale nastoupil byste na 1. lf UK znovu ? Budu vděčná za jakýkoli postřeh, názor ... předem moc děkuji..
Pavlína
stefajir
Odpověď
6. June 2012 - 18:23Zdravím, v tomhle je opravdu těžké poradit. Ono nakonec až tak nezáleží na tom, kam člověk nastoupí. Každá škola má svoje, všude jsou nějaké nepříjemné předměty, ta 1. LF je dost typická velkým počtem studentů a jejich relativně tvrdým proséváním v 1. ročníku. Když si pak ale člověk někde zvykne a získá tam kamarády a lidi, na které se může spolehnout, tak je to vcelku snesitelné na každé škole. Na konci tě stejně všude čeká ten samý titul MUDr. Pochopitelně, pokud člověk už ví, že by chtěl v budoucnu dělat do vědy, nebo pracovat na velké prestižní klinice, tak může být studium v Praze výhodou.
Míša (bez ověření)
Bravo, už ani nepamatuju,
25. June 2012 - 15:18Bravo, už ani nepamatuju, kdy jsem narazila na tak obsáhlé a užitečné webové stránky :-)
Opravdu velmi gratuluji, moc povedené.
Měla bych jeden dotaz, vím, že každým rokem se několik podstatných i těch méně podstatných věcí liší, ale základ zůstává stejný. Jak moc jste se připravoval na přijímací řízení? Máte zkušenost s přípravným kurzem na přijímací řízení?
Předem děkuji za odpověď a za mnoho užitečných informací. Přeji hezký den.
Stránky