Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
- Log in to post comments
Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.
Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
autor: MUDr. Jiří Štefánek
zdroje: základní zdroje textů
Komentáře
stefajir
Odpověď
29. July 2012 - 20:00Děkuji za pochvalu stránek. Za základ přípravy jsem bral učení se na maturitu z fyziky, chemie a biologie, chodil jsem na přípravný kurz do HK. Zřejmě měl docela efekt, byl jsem tam v přijímacím řízení cca 212. z celkového počtu uchazečů.
Petr K (bez ověření)
DÍKY za tyto stránky
2. July 2012 - 20:41Díky za tu obří práci na těchto stránkách. Přestože nemám s medicínou lautr nic společného, tak jsem zvědavej jako "vopice". A když někdo z mých kamarádů a známých příjde, že má nějakou zajímavou nemoc, nedá mi to a vygůglím, co to vlastně je. Všiml jsem si, že na těchto stránkách pak zaparkuji dost často. Tak, jak postupně stárneme, zjišťuji, že jsem tu pečenej, vařenej. Pro mediky to určitě bude mít větší přínos, ale já za sebe děkuji za možnost poznání i bez nutnosti studovat lékařství, nebo si kupovat odbornou literaturu (který bych beztak p*d rozumněl).
Tak hodně štěstí s další prací na tomto díle.
stefajir
Odpověď
29. July 2012 - 20:03Zdravím a jsem rád, že se stránky setkaly s takovým úspěchem. Snažím se, aby články byly jednoduché, a přitom fakticky co nejvíce správné. Ne vždy se to daří, ale celkově si myslím, že je tento poměr uspokojivě vyvážen.
Anonymní uživatel (bez ověření)
Dobrý den, chtěl bych se
9. July 2012 - 12:59Dobrý den, chtěl bych se zeptat na 2 věci.
1) Jak je to s antibiotiky a sluncem? Platí zákaz chození na sluníčko pro všechny typy ATB nebo je n pro některá? Mám teď Cefzil (cefprozilum). Paní v lékárně řekla že ven nechodit, ale v příbalovém letáku nic takového není.
2) Proč se ATB musí doužívat vždy celá až do poslední tablety?
Moc děkuji za odpovědi.
stefajir
Odpovědi
29. July 2012 - 20:17Dobrý den, dovolil bych si odpovědět na Vaše otázky:
1. O antibioticích ze skupiny tetracyklinů se udává, že mohou zvýšit citlivost pokožky (včetně citlivosti k UV záření) a při opalování pak mohou vyvolat následnou fotodermatitidu. O podobných reakcích u cefzilu nevim, ale nemám s ním dostatek zkušeností. Pro přesnější informace bych doporučil konzultovat nějakého infekcionistu.
2. Dobírat ATB celá se, pokud vím, doporučuje zejména pro to, aby zlikvidovala co největší množství bakterií. S malým zbytkem, který přežije, si už poradí imunitní systém. Předčasné vysazení antibiotik zbytečně zvyšuje množství přežívajících mikroorganizmů a zvyšuje riziko, že se mezi nimi objeví nějaký, který si vytvoří rezistenci na dané antibiotikum.
Anonymní uživatel (bez ověření)
Dobrý den, náhodou jsem
28. July 2012 - 22:08Dobrý den, náhodou jsem narazila na vaše stránky a překvapilo mne, jak jsou pěkně udělané a jednotlivé pojmy srozumitelně vysvětlené. Děkuji a přeji vám mnoho radosti z vaší další práce. Vlasta
stefajir
Odpověď
29. July 2012 - 20:06Stránky jsou tvořené již asi čtyři roky a stály mne opravdu hodně času i práce a jsem velice rád, když jsou čtenáři s výsledkem spokojeni. Za projevenou přízeň Vám proto děkuji.
Anonymní uživatel (bez ověření)
plicní embolie
1. August 2012 - 10:44Dobrý den.Narazil jsem na Vaše medicínské stránky a jako laik bych se chtěl zeptat jak lze zabránit plicní embolii.V posledních pár letech zemřelo několik lidí které jsem znal na (jak se později ukázalo) plicní embolii, když krátce předtím prodělali operaci (šlo o nezávažné zákroky typu operace zápěstí).Byli to jinak úplně zdraví lidé (stáří 40-50 let).Věc se má tak,že to v nemocnicích kde je operovali pooperační péči patrně zanedbali a nezkontrolovali jejich stav.Nechci kritizovat zdravotnickou péči a její úroven u nás, ale přesně tak to prostě bylo.Chtěl bych se Vás tedy zeptat, co může člověk sám dělat aby případně plicní embolii po operaci zabránil.Slyšel jsem,že je dobré nějakou dobu po operaci jíst léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou.
Rád bych Vás požádal o radu, je li to vhodné řešení, případně co jiného dělat.
Děkuji Vám
stefajir
Odpověď
1. August 2012 - 18:34Zdravím, pobyt v nemocnici a operační zákrok zvyšují riziko vzniku hluboké žilní trombozy a následné embolie. Člověk má pouze omezené možnosti, jak toto riziko snížit. Základem je aktivní spolupráce s ošetřujícím personálem v časné rehabilitaci. Čím déle pacient leží, tím je riziko vzniku trombozy vyšší. Užívání preparátů s kyselinou acetylsalicylovou (ASA) podle mého názoru ničemu nepomůže. ASA tlumí funkci krevních destiček. Ve vzniku žilních trombů, které způsobují embolii, nehrají krevní destičky tak velkou roli jako u trombů tepenných, a proto je efekt ASA minimální. Z hlediska účinných léků proti embolii se obecně doporučuje podávat pacientům po dobu pobytu na lůžku nízkomolekulární heparin v preventivní dávce (obvykle 1 podkožní injekce denně), což riziko emboli uspokojivě snižuje. Mohu-li mluvit za naši nemocnici, tak na interním a chirurgickém oddělení je preventivní podávání nízkomolekulárních heparinů standartním postupem a s emboliemi u hospitalizovaných pacientů se prakticky nesetkáváme.
Pozn: Krajně nebezpečné by bylo, kdyby pacient ve snaze se ochránit před embolií užíval preparáty ASA bez vědomí lékařů před operací, to by totiž zvyšovalo riziko krvácivých komplikací během operace.
pe-linka (bez ověření)
Jsem laik, ale když něco potřebuji, jdu na Vaše stránky
11. August 2012 - 16:08(a pak na ještě jedny, na kterých najdu články od jiného? MUDr. Jiřího Štefánka) a za pomoci různých odkazů kvůli výkladu odborných pojmů se dopídím vysvětlení. Zřídkakdy procházím diskuze na různých webech, příliš mi zavánějí byznysem. Teď jsem u Vás koukala na příklady z praxe týkající se EKG, na ty grafy s připojeným krátkým textem; ze všech příkladů vyplývá, že lidé byli něčím nemocní. Možná by neškodilo přidat jeden případ, kdy z EKG a dalších výsledků vyšetření (dělaných v průběhu několika let), příznaků atd. žádný doktor nevyčetl, resp. nic nenaznačovalo tomu, že člověku selhává oběhový systém a že ve třech hlavních tepnách má ucpávky. Myslím, že zdokumentování průběhu by bylo dobrým poučením, že ostražitosti v medicíně nikdy není dost (určeno Vašim čtenářům-studentům). Jestli takový případ nemáte a chcete, nebo mi nevěříte, naskenuju a dodám.
Stránky