Kardiologie (kardiovaskulární medicína)
Aktualizace 2024/2025 od M. S.
Jde o čtyřtýdenní předmět probíhající v pátém ročníku, zároveň se jedná o jeden ze sedmi zápočtů potřebných k připuštění ke zkoušce z interny.
Nejprve je potřeba zmínit, že ač je předmět veden jako čtyřtýdenní, ve skutečnosti „reálného času“ zabere jen týdny tři. Onen čtvrtý týden je ve formě přednášek, které jsou v naprosté většině nahrané na Moodlu, jen některé probíhají odpoledne po výuce.
Samotná výuka probíhá od pondělka do středy na II. IK VFN a na Fakultní poliklinice, vždy simultánně pro dva kruhy rozdělené do skupin po cca šesti lidech. Každý den jsou dvě 1,5 hodiny dlouhé stáže, každá skupina během tří týdnů projde všechna oddělení na klinice vč. ambulancí, katetrizačních laboratoří a elektrofyziologického sálu. Probíhá zde „klasická“ výuka jako všude jinde na interně, tedy práce s pacientem, odebrání anamnézy, a následně rozbor s doktorem. Na cathlabech a ambulancích jsme se jen dívali. Každý čtvrtek a pátek jsou skupinky studentů jinde, prostřídají se v Simcentru Fyziologického ústavu, na Kardiologické klinice IKEM, II. Chirurgické klinice VFN, v Nemocnici Na Homolce a na III. IK VFN. V Simcentru probíhají simulace podobné jako ve druháku, ale více rozšířené a mnohem zajímavější. V IKEMu klasicky práce s pacientem, na II. ChK jsme se dívali na kardiochirurgické operace a v NNH je seminář na téma arytmie. Na III. IK práce s pacientem nebo EKG seminář. Výuka téměř všude začíná v 8:45, končili jsme nejpozději ve 12, ale spíš dřív. Některé dny (za nás byly asi 4) ještě probíhá odpolední přednáška, potom se končí mezi 14-14:30.
Zápočet se uděluje za docházku, povolena je jedna absence. Prezenci si každý dělá sám pomocí ISICu na čtečce naproti Eiseltově síni, je potřeba se odpípnout při příchodu a odchodu, kromě čtvrtku a pátku, kdy stačí jen při příchodu nebo pokud jste mimo VFN, tak vůbec. Poslední den stáže se píše zápočtový test, je na Moodlu a každý si ho píše individuálně doma v zadaném časovém rozmezí.
Verdikt: Jde o opravdu rozsáhlou stáž, která je skvěle zorganizovaná. Moc se mi líbil nápad přednášky přesunout na Moodle, ušetří to dost času. Kvalita samotných stáží se samozřejmě lišila od pracoviště, v drtivé většině se nám ale snažili věnovat.
Původní text (psáno cca 2009)
Kardiologie patri mezi dulezite predmety v 5. rocniku. Jedna se o 3tydenni staz, kterou ridi II. interni klinika ve VFN. Zde take kazdy den zacina v 8:30 vyuka hodinovou prednaskou. Od 9:30 do 10:00 je prestavka a pak zacina staz na oddelenich. Kruhy se rozdeluji na nekolik skupinek, ktere stazuji bud primo na II. interne (vetsina), nebo na poliklinice na Karlaku a nekteri lide se na nekolik dni podivaji i do IKEMu.
Pokud jde o vlastni staze, tak je tu (ne)prijemny fakt, ze uz se po vas leccos vyzaduje a to zejmena znalost fyzikalniho vysetreni. Sice se v tom asi budete zpocatku trochu placat, ale koneckoncu je to pro praxi dulezite. Zvlaste pozor si davejte na to, abyste s sebou nosili fonendoskop. Pokud zjistite, ze je vase skupinka na nektery den napsana k obavane as. Umnerove na 2. patro, tak si poradne projedte interni propedeutiku, nebo vas pani asistentka podrobi nepekne kritice :-). Na druhou stranu my u ni stazovali 2x a musim rict, ze pri trose snahy se s ni da vcelku dobre vyjit a muze vam i leccos dobre vysvetlit.
Na vetsine oddeleni bude staz klasicka, tj. dostanete pacienta, udelate anamnezu a pak ho vysetrite. U vysetreni a anamnezy byste nemeli zapomenout na toto:
1. Hmatat a poslouchat karotidy (puls, selesty?)
2. Hmatat a poslechnout a. femoralis v trisle (puls, selesty?)
3. Hmatat a. tibialis posterior + a. dorsalis pedis na noze (nehmatny puls?)
4. Zhodnotit centralni zilni tlak
5. Poradne poslechnout plice a zhodnotit poslechovy nalez (chrupky x vrzoty a piskoty)
6. Na srdci poslouchat ve vsech 4 zakladnich poslechovych mistech a spravne zhodnotit poslechovy nalez timto stylem:
a) jaka je srdecni akce? (pravidelna, nepravidelna)
b) jaka je tepova frekvence?
c) zhodnoceni ozev a pridatnych zvuku, zejmena selestu- u mitralni stenosy a regurgitace a aortalni stenozy a regurgitace. Nejdulezitejsi je, zda se jedna o systolicky ci diastolicky selest, kde je tento selest nejlepe slyset a kam se propaguje (viz. ucebnice propedeutiky).
Pokud budete tu propedeutiku aspon trochu znat, tak myslim, ze nebude behem stazi vetsi problem.
Zapocet dostanete za:
a) Prezenci (nutna 95%, tzn. chybet muzete asi tak 1x) - Prezence se opet dela formou prezencniho listu, ktery nosite u sebe a dostavate podpisy. Na prednaskach se drive prezence moc neresila, nyni se kontroluje pomerne dusledne.
b) Napsany test - Otazek je 10 a limit pro splneni je 60%. Otazky mji ctyri odpovedi (a-d) a jedna odpoved byva spravna. Radu vynesenych testu si muzete stahnout zde.
Otazky z meho testu, ktere si pamatuju (spravna odpoved je samozrejme ta s velkym pismenem):
1. Jake leky zpusobuji hypokalemii?
a) ACE-I
b) B-blokatory
c) Spironolacton
D) Furosemid
2. ACE-I
a) Nekdy zvysuji a nekdy snizuji tlak
b) Jsou kontraindikovany u selhani ledvin
C) Pouzivaji se u srdecniho selhani, hypertenze a chron. selhavani ledvin
d) Zpusobuji hypokalemii
3. Akutni infarkt myokardu nemusime na EKG poznat pri
a) blokade P ramenka Tawarova
B) blokade L ramenka Tawarova
c) pri AV blokade
d) pri fibrilaci sini
4. Dulezitym farmakem pri chron. srdecnim selhani jsou
A) B-blokatory
b) Sympatomimetika
c) Atropin
d) ? (nejaka volovina)
5. Jaky je maximalni normalni stredni tlak v plicnici?
a) 15mm Hg
b) 20mm Hg
C) 25mm Hg
d) 30mm Hg
6. Jakou arytmii nelze lecit ablaci?
A) AV blokadu
b) fibrilaci sini
c) flutter sini
d) AVRT
7. Co nepatri mezi klinicky obraz aortalni stenozy?
a) dusnost
b) synkopy
c) anginozni bolesti
D) arterialni hypertenze
8. Mechanicke komplikace AIM
a) jsou caste a maji spatnou prognozu
B) jsou malo caste a maji spatnou prognozu
c) jsou caste a maji dobrou prognozu
d) jsou malo caste a maji dobrou prognozu
9. Pro ktere onemocneni neni typicka namahova dusnost?
a) ? (nejaka snadno vyloucitelna blbost)
b) srdecni selhavani
C) astma bronchiale
d) CHOPN
10. Jak je definovana vyznamna aortalni stenoza?
Spravna odpoved: plocha usti je pod 1,0 cm2, coz se rovna 0,6cm2/plochu tela
Plast a prezuvky: Jsou nutne kazdy den.
Verdikt: Dalsi z kvalitnich internich stazi, ktera vas dle meho nazoru dobre pripravi jak na zkousku, tak na nastrahy budouci praxe.