Bioetika 2

 

Text z 2023/2024 od M. S.

Jedná se o týdenní stáž probíhající ve 4. ročníku. Stáž je organizována na ÚHSL na Fausťáku a je zakončena klasifikovaným zápočtem.

V pondělí stáž začíná probíhá pouze formou přednášky ve Faustově domě, téma je rozhodování o novorozencích na hranici viability. V úterý se po krátké přednášce na ústavu jde na Psychiatrickou kliniku VFN, kde je tématem především etika týkající se nedobrovolné hospitalizace. Občas bývá i krátké povídání s nějakým pacientem. Ve středu výuka probíhá pouze na Jedličkově ústavu, doc. Ventura má přednášku o vývoji vztahu k fyzicky postiženým lidem, poté je povídání s panem Neubertem, který rozebírá základy komunikace s fyzicky postiženými. Ve čtvrtek den začíná na Klinice paliativní medicíny prakticky stejným seminářem, jako ve třetím ročníku. Poté následuje „kazuistický“ seminář ve Faustově domě a odpoledne ještě etický seminář na KARIMu, včetně krátké vizity na klinice a rozebrání několika pacientů. Pátek začíná velmi krátkou přednáškou na ústavu, poté následuje přejezd do Hospicu Štrasburk ve Starých Bohnicích, povídání s paní primářkou v kapli sv. Lazara a návštěva několika vybraných pacientů.

Podmínkou k připuštění na klasifikovaný zápočet je stoprocentní docházka. Většina přednášejících ji kontroluje vyvoláváním, takže se nejde, aby vás podepsal spolužák. Paliativní medicína si vede svoji docházku, o které ÚHSL údajně ani nic neví, ale určitě bych neriskoval nepřijít. Na „praktických“ stážích mimo ústav se docházka už nekontroluje. Samotný zápočet zkouší buď doc. Ventura prezenčně, nebo prof. Dolista přes Skype (ano, opravdu přes Skype :D). Je to opravdu pohodový zápočet – oba sami často opakují, že to není zkouška a že nebudou vyžadovat znalosti ve zkouškovém rozsahu. Většinou jde o zkoušení maximálně na 5 minut, někdy ani to ne.


Verdikt Na tento předmět jsem se vůbec netěšil, většina přednášek mě nebavila a nic moc nového mi nedaly. Stáže na KARIMu a v hospicu byly na druhou stranu opravdu velmi zajímavé. Samotný zápočet je spíše formalita. 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů