Klinická genetika

 

Aktualizace 2023/2024 od M. S.

Jde o týdenní stáž vyučovanou ve 4. ročníku. Zakončena je zápočtem. Klinická genetika probíhá formou přednášek a dobrovolných stáží na ambulancích klinické genetiky, za úkol má „oživit“ znalosti z druhého ročníku se zaměřením zejména na samotné geneticky přenosné choroby a laboratorní metody jejich diagnózy. Přednášky probíhají každý den od 8 do cca 11-11:30, přednášející se střídají. Bylo na nich vidět, že se opravdu snažili nám něco z poměrně složitých témat předat. Hned v pondělí se studenti sami rozdělí na dobrovolné stáže, které probíhají na KPDMP na Karlově. V podstatě jsme jen seděli v ordinaci a sledovali práci klinického genetika, ale oproti přednáškám jde o příjemnou změnu.

Zápočet je za docházku (docházkový arch se posílá, takže není problém zapsat i kamarády, nikdo to nekontroluje), povolena je jedna absence. V poslední den se odevzdává protokol, který je ke stažení na stránkách ústavu. S námi ho jeden z vyučujících procházel těsně před odevzdáním, takže opravdu není problém.

Verdikt: Jde o krátkou oddychovou stáž, a když se navíc člověk zaposlouchá do přednášek, může se dozvědět i docela zajímavé věci.

 

Původní text (psáno cca 2009)

Jde o 1týdenní stáž se zápočtem za účast bez ústní zkoušky. Je dělaná formou seminářů, jeden den je prohlídka laboratoří a jeden den je účast na ambulancích klinické genetiky v areálu dětské kliniky na Karlově.

Plášť a přezůvky: Plášť je potřeba pouze jednou, až půjdete do ambulance. První den stáže se zapíšete na konkrétní den, kdy do ambulance půjdete.

Absence: 1 absence je povolená.

Verdikt: Tenhle týden vám může dobře posloužit k dodělání studijních restů. Semináře i zbytek stáží mohu jen pochválit, zejména ta stáž na ambulanci byla zajímavá.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů