Urologie

 

Aktualizace 2023-2024 od M.S.

Urologie je předmět (poměrně nově) přesunutý do 4. ročníku, kde probíhá formou dvoutýdenní stáže. První týden je celý vyučován na Urologické klinice VFN, pondělí-čtvrtek formou přednášek, v pátek je praktický kurz sonografie a močové katetrizace. Druhý týden je organizován jako praktická stáž, cca polovina studentů se zapíše na různé kliniky (Bulovka, Homolka, ÚVN, Kladno), druhá půlka zůstává na VFN. Tahle výuka probíhá většinou v pondělí a úterý, na VFN se student zapisuje na jednotlivá oddělení sám a může se to natáhnout i na 3 dny. Studenti hodně chválí stáž na Kladně, já osobně jsem byl na Bulovce a nebylo to vyloženě špatné.

Zápočet: pouze za docházku

Absence: nejsou

Zkouška: Zkouškové termíny se vypisují na první týden po stáži, většinou bývá vypsán i předtermín v pátek poslední den stáže a termíny na druhý týden po stáži. Obecně se ale dá říct, že paní sekretářka na klinice je velmi ochotná vyjít vstříc a ráda po dohodě vypíše další termíny. Samotná zkouška je příjemná, celkově je stáž dobře zorganizovaná a když člověk na přednáškách občas i poslouchá, dá mu to docela dost.

 

Původní text (psáno cca 2009)

Urologie je 2týdenní předmět rozvržený poněkud neotřele na teoretický a praktický týden. Po celou dobu se stážuje na urologické klinice a začíná se týdnem teoretickým.

Úvodem je asi dobré zmínit, že na urologii funguje (podobně jako na ORL v Motole) kreditový systém. Každý den teoretického týdne dostáváte za svou přítomnost 8 kreditů a po prvním týdnu máte tak při plné prezenci 40 kreditů. Na zápočet musíte mít kreditů alespoň 60 a tak si v druhém praktickém týdnu musíte naplánovat stáže na získání alespoň 20 kreditů (což je velmi snadné).

 

V prvním teoretickém týdnu probíhá výuka každý den v posluchárně na 5. patře kliniky od 8:30 do 13:30. Každý den proběhne několik seminářů a opravdu se končí až v těch 13:30 – někdy je to hrozně únavné pro přednášející i pro posluchače. Některé přednášky byly výborné, některé nic moc, ale celkově je to zejména pro zkoušku velmi přínosný týden, protože na přednáškách se drtivá většina zkouškových otázek stihne probrat a navíc víte, na co se u zkoušky klade důraz.

Druhý týden je praktický a vy si můžete vybrat, na jakých odděleních a dalších místech budete chtít stážovat. Každá stáž (vizita, stáž na ambulancích, endoskopický trenažér, sály apod.) je ohodnocena určitým počtem bodů. Některé jsou dopolední, jiné odpolední a vy si je musíte naplánovat tak, abyste nakonec měli oněch 60 kreditů. Je to sice dobrý nápad, ale v jeho provedení je jeden háček. Na tyto stáže jsme se totiž rozepisovali hned první den teoretického týdne a zapisuje se na papír, který vám nějaký pracovník nechá kolovat. Na konkrétní stáž se totiž může zapsat jen omezený počet studentů. Kdo papír dostane do rukou jako první nebo ten, ke komu papír brzy dokoluje, si může vše pěkně rozplánovat a rozepsat si stáže tak, že druhý týden bude do školy chodit třeba jen 3 dny. Lidé, k nimž dokoluje papír později už na tom tak dobře nejsou a musí vzít za vděk tím, co zbude.

Poslední den praktického týdne (tj. pátek) mají všichni společný – začíná se v 7:30 opět v seminární místnosti na 5. patře. V pátek probíhá mikrobiologický a radiologický seminář a pak se udělují zápočty.

 

Zkouška: Zkouškových otázek není moc, táhnout u zkoušky si můžete 1 z 25 dvojic, ovšem mnoho otázek se v nich opakuje. Celkem existuje 30 zkouškových otázek a stáhnout si jejich seznam můžete zde. Otázky jako obvykle vypracoval Jirka Beneš, ale nechce je zveřejňovat. Pokud máte zájem, tak si o ně Jirkovi můžete napsat na jeho e-mail. Já doporučuju použít nejen Jirkovy otázky (nebo knihu prof. Dvořáčka), ale zkombinovat je s tím, co se dozvíte na přednáškách.

Přidávám vypracované otázky od kolegyně Michaely Staré.

Zkoušejících je celá řada. Já bych upozornil na to, jaké oblíbené otázky mají tři nejdůležitější:

prof. Hanuš – má rád poruchy mikce, inkontinenci, neurogenní měchýř a urodynamická vyšetření

prof. Dvořáček – má rád karcinom prostaty, nádory ledvin a VUR (a dětskou urologii vůbec)

prof. Babjuk – má rád nádory močového měchýře

 

Obecně si dejte pozor na toto:

1. Neříkejte slovo kameny – musíte říkat konkrementy nebo lithiasa. V cizojazyčných literaturách se sice používá slovo „Stein“ a „stone“ a i lékaři na urologiii mezi sebou mluví o „kamenech“, vám je to však zakázáno.

2. Nesmíte používat termín Grawitzův nádor – musíte říkat adenokarcinom ledviny. Podle pana as. Macka je špatný i termín adenokarcinom a má se říkat karcinom ledviny.

3. Nesmíte si u prostaty plést pojem resekce a prostatektomie. Resekce je jen částečné odstranění prostatické tkáně u hyperplázie prostaty a prostatektomie je odstranění celé prostaty u karcinomu.

Na samotné zkoušce mě zkoušel prof. Dvořáček a táhl jsem si u něj jeho oblíbený karcinom prostaty a hydronefrosu. O prof. Dvořáčkovi se říkají dost hrozné věci – jak vyhazuje na anatomii, jak je nepříjemný a já jsem očekával setkání s arogantním kreténem. Velmi jsem se mýlil. Pan profesor Dvořáček se ukázal být nenáročným, mírným a vtipným zkoušejícím. Vůbec nedělal problémy a když jsem byl v něčem nejistý, tak mi pomáhal. Ptal se jen na základní věci, ale jeho první otázka byla, zda jsem byl přítomný na jeho přednášce na karcinom prostaty. Už proto doporučuji na přednášky chodit. Pana profesora Dvořáčka prostě musím po zkušenosti ze zkoušky hodnotit naprosto kladně. Aspoň vidíte, jak se nevyplatí dát na řeči jiných lidí.

 

Pozn 1: Ústav letos (2008/2009) provedl strašnou věc se zkouškovými termíny. Vypsal totiž všechny termíny již na podzim a to až do července. Výsledek byl očekávaný – termíny na jaře až do července byly v době konání naší stáže beznadějně zaplněné lidmi z jiných skupin. Já se někdy v listopadu náhodou zapsal na termín 25. března a to byl týden hned po stáži z urologie. Nejde se vám ale s lehkým srdcem na zkoušku, když víte, že další pokus bude možný až za 3 měsíce. Mnoho lidí od nás dopadlo hůř a na začátku stáže zjistilo, že žádný dodatečný termín pro náš kruh vypsaný nebude a oni budou muset jít na zkoušku třeba až dva měsíce po stáži. Dokonalý průser. Jde se sice domluvit se sekretářkou a ona vás možná připíše na některý termín navíc, ale v tom nemáte jistotu.

Pozn 2: Stížnosti studentů byly vyslyšeny a od roku 2009/2010 jsou termíny vypisovány tak, jak to má být - pro každou skupinu během stáže. Termíny jsou vypisovány vždy na týden po stáži.

Pozn 3: Chování některých sester na urologii vůči medikům bylo dost nepříjemné.

Pozn 4: Pochválit musím pana as. Macka. Někdy je sice až nechutně aktivní, ale všechno pečlivě vysvětluje a vážně se snaží vás něco naučit. Když jsme byli na sále u jeho operace, tak nám celou dobu vysvětloval, co právě dělá, a to s anglickým překladem pro dva přítomné zahraniční studenty. Tomu říkám snaha.

 

Absence: Stačí dosáhnout 60 kreditů a pak můžete chybět, jak je libo. Vychází to tak na 1-3 možných absencí.

 

Verdikt: Urologie je velmi dobře vedený a vyučovaný předmět. Kreditový systém nebyl špatný a podobně jako na ORL mi docela vyhovoval.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů