Anatomická pitva 2 - Letní pitevna
Anatomická pitva 2 je předmět, který zahrnuje pitvy v letním semestru. O letní pitevně nám bylo řečeno, že jde o nevyzpytatelného soupeře, od kterého nikdy nikdo neví co čekat. Letos se vše konalo zkrácenou formou 1 pitevna/týden po dobu 4 týdnů s tím, že pátý týden byl zápočet. Na pitevně se probralo prakticky vše, počínaje mimickým svalstvem a konče pánví. V podstatě se jedná o kompletní učivo od GIT až po PNS včetně (2. paralelka má i CNS – údajně). Pitevní cvičení byla docela přínosná, ale pitvali spíše demonstrátoři a přišlo mi, že je to spíše takové účelové na zkoušku/zápočet.
Co se týče hlavního úskalí piteven, tak je třeba zmínit absolutní zmatení v používaných materiálech ke studiu. Každý vám doporučí něco jiného a na otázku, co se vlastně máme naučit, většina lektorů odpovídá „všechno“. Občas tak bývá dost zábavné shánět všechna možná skripta a porovnávat navzájem, kdo má lepší a kdo horší. :D
Samotný zápočet má spíš charakter zkoušky, a to jak obsahově, tak formou. Hodně záleží na zkoušejícím. Náš kruh vychytal doktora Sz., který první den vyházel třetinu kruhu (byli jsme rozdělení na poloviny, v pondělí šlo 12 lidí a ve středu druhých 12), takže druhá půlka šla na pitevnu úplně vyděšená. Nakonec z osobní zkušenosti můžu říct, že byl hodný. Občas se sice ptal na těžké otázky (mě konkrétně na otisky na plicích, ohraničení pleury, trigonum caroticum, větve subclavie, atp.), ale když se pěkně naučíte, nebude to žádný problém. Zkoušení trvá 5-20 minut, je to hodně individuální. Celkem vyhodil 6 lidí z 24, ale ti si to opravili hned další týden. Co se týče úspěšnosti, pitvy udělají prakticky všichni.
Podle ohlasů z ostatních kruhů můžu říct, že většina zkoušejících se opravdu snažila nevyhazovat, někteří dokonce nevyhodili nikoho. Hlavní je průběžně se učit na jednotlivá pitevní cvičení (lektor by měl vždy dodat seznam, co se bude pitvat a na co se podívat) a nepodcenit žádnou otázku (větve subclavie – na nich se vyhazovalo). Pokud budete mít možnost, hodně doporučuji přijít na pitevnu dřív a projet si všechny struktury.
autor: kolega M.S. (2021)
Dodatečné zdroje k učení
Topografická anatomie - děkuji za ni kolegovi Janu Pastorovi (alias Langenbeck). Pracuje t.č. na anatomickém ústavu 2. LF, ale jistě se bude hodit i pro studenty 1. LF:
1. Topografická anatomie hlavy
3. Topografická anatomie hrudníku
4. Topografická anatomie břicha