Tato podstránka vznikla na základě dotaz jedné čtenářky na doplněk stravy SugaNorm. Čtenářka ho považovala za lék a ptala se na jeho účinnost, kromě toho se ptala i na léky ze skupiny statinů a já pochopil, že zmíněný doplněk a např. statiny staví na jednu úroveň.
Další dotazy k tomuto tématu mne přesvědčily, že řada laiků nedokáže na internetu dobře rozpoznat různé (polo)podvodné způsoby propagace přípravků, které mají mít tzv. léčivé účinky. Když něco podobného na internetu najdu, přidám to s komentářem do seznamu zde, bude to takový náš malý český internetový medicínský bizár. Příklady najdete níže.
Na co si dát pozor?
1. Jde o léčivý přípravek, nebo doplněk stravy? Je to velký rozdíl a u podvodů prakticky vždy půjde o doplněk stravy (anglicky dietary supplement). To znamená, že nemusí mít studiemi ověřený léčivý účinek. Někdy jsou samozřejmě doplňky stravy dobré (např. doplňky stravy s magnesiem při nedostatku hořčíku a křečích dolních končetin), ale neměli bychom si od nich slibovat, že vyléčí například cukrovku.
Pozn: Problém nevidím v tom, že je něco doplněk stravy. Problém je tehdy, když se doplňku začne přisuzovat nějaký konkrétní terapeutický účinek, nebo pokud není jasně napsáno, že se o doplněk jedná a vy to na dané stránce složitě hledáte.
2. Špatná čeština? Hodně podvodnických webů vzniká primitivním strojovým překladem z cizího jazyka. Kvalita překladů se postupně zlepšuje, ale že je text divný, jde obvykle snadno poznat. Občas najdete skutečné perly.
3. Experti propagující "lék" neexistují. V řadě webů propaguje daný přípravek nějaká kapacita v oboru. Buď je anonymní a je přítomna jen fotka "lékaře", jindy je přítomno i jméno. Fotku můžete snadno podrobit reverznímu vyhledávání (fotku si stáhnete a dáte např. do programu https://www.tineye.com, nebo do https://images.google.com), které najde na internetu fotky stejné a podobné. Velmi snadno tak můžete zjistit, že ona fotka lékaře pochází z fotobanky, případně že onen "lékař" pod různými jmény propaguje více výrobků. Pokud je u snímku zmíněno jméno českého lékaře, můžete si jeho jméno a odbornost vyhledat přes seznam lékařů na ČLK. Není v něm? To je divné...
4. Spokojení uživatelé "léku" jsou na tom stejně. Jejich zkušenosti velmi často čpí strojovým překladem a pomocí vyhledávače jejich fotek lze opět zjistit, že pocházejí z fotobank, a že se vyskytují na celé řadě webů.
5. Je to spiknutí. Některé podvodné weby hrají na paranoidní strunu. Oni vyrobili zázrak, ale velké farmafirmy brání tomu, aby se jejich zázrak prodával jako lék v lékárnách, protože jim (farmafirmám) jde jen o peníze. Našim dobrodincům naštěstí o peníze nejde, a proto ten zázrak prodávají přes internet skoro zadarmo (cha cha cha).
6. Kdo to vyrábí a prodává? Taky docela důležité je zkusit si na propagačním webu najít něco o výrobci daného preparátu. Je vůbec uveden? A pokud ano, kde má sídlo? Jde o firmu se sídlem v Panamě nebo na Kajmanských ostrovech? Tak to určitě nebude problém s případnou reklamací výrobku, že?
7. Drobné písmo. Jsou-li někde na webu poznámky drobným téměř nečitelným písmem (většinou někde hodně dole), tak si pište, že obsahují velmi důležité informace. Přečtěte si je vždy pozorně, mnohdy budete překvapeni.
Níže se můžete podívat na propagační weby, které u mne neprošly, či případně prošly. Ten výčet pochopitelně není a nebude nikdy kompletní, ale můžete si na přítomných webech na vlastní oči zjistit, na co si máte dát pozor.
a) neprošly
Active Knee Plus
Alcobarrier
Bactefort
Detoxic
Dietonus
Fito Spray
Heart Tonic
Move and Flex
Movenol
Ostelife Premium
Penoxal
Psorilax
ReCardio
SugaNorm
SugaNorm 2
SugaNorm 3
Varumin
b) prošly
Wurm-Ex
Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
autor: MUDr. Jiří Štefánek
zdroje: základní zdroje textů