Mikrobiologie (ZS)

 

Aktualizace 2022 od M. S.

Pokračování mikrobiologie z druháku probíhá obdobně - jednotýdenním blokem praktik. Před začátkem zimního semestru je na SISu zveřejněn jmenný rozpis blokové výuky, je však možné si po dohodě s vyučujícím navzájem termíny prohazovat (student za studenta). Praktika probíhají trošku odlišně od letního semestru, na začátku do dvojice dostanete několik vzorků - moč, stolici, hemokultury, laváž, atp., spolu s průvodkou, kde jsou krátké informace o pacientovi. Vaším úkolem je během týdne zjistit, jakého patogena má pacient v sobě, jestli to odpovídá klinickému průběhu a jak (a pokud) byste ho léčili. První den se po vstupním testu vzorky přeočkují na agary, druhý den se vyhodnocují a probíhá barvení s mikroskopií nebo přeočkování na diagnostické půdy, třetí den se většinou dourčují např. Enterobakterie pomocí Enterotestu a probíhá ATB analýza, ve čtvrtek se vše vyhodnocuje a společně se všechny kazuistiky probírají. V pátek většinou probíhá přednášení prezentací, které jsou součástí zápočtu.

 

Zápočet se uděluje za úspěšně splněný vstupní test (který je dávno vynesený, přesto to chce pár dní na učení), účast na praktikách (1 absence povolena), úspěšně analyzované kultury a odprezentovaná krátká přednáška na libovolné mikrobiologické téma (alternativou je odevzdání čtyřstránkové seminární práce).

 

Zkoušky probíhají klasicky od posledního týdne semestru. Drtivá většina zkoušejících nedělá absolutně žádné problémy, ty však mohou (a často se tomu tak děje) nastat u jedné konkrétní zkoušející, která má opravdu velké nároky - zejména na praktické části zkoušky - a nebojí se vyhodit. Jinak jde ale poměrně o pohodovou zkoušku, i když učení na ni může být opravdu otravné a zabere dost času.

 

Původní text cca 2008

Mikrobiologie probíhá v podstatě podobně jako v letním semestru 2. ročníku, tj. nepovinné přednášky a 1týdenní blok odpoledních cvičení. Z jednotlivých cvičení se dělají protokoly a za jejich vypracování + účast na cvičeních dostanete zápočet. Protokoly nepřikládám, protože nám náš vedoucí praktik, as. Halada, který to bral nějak moc vážně, přikázal vypracovávat je rukou a nikoliv na počítači. Samotný předmět je na konci zimního semestru zakončen zkouškou.

Pokud jde o přednášky, tak ty nebyly vůbec špatné a pokud máte smysl pro humor a chcete se bavit, choďte na přednášky pana doc. Součka. Sedněte si přitom v posluchárně někam doprava a nahoru, protože doc. Souček se rád vyptává lidí vlevo a s oblibou jim vynadá, když něco neví. Zaručeně se s ním a jeho osobitým projevem budete bavit a kupodivu si odnesete docela dost znalostí. Po jeho zcela vážně míněné otázce na jednu slečnu: „Kolegyně, máte kozy?“ (pro upřesnění se opravdu ptal na zvířata ohledně nějaké antropozoonózy, zřejmě klíšťové encefalitidy přenášené kozím mlékem), byla polovina posluchárny (která na přednášky moc nechodila) poměrně vyvedena z míry, zatímco my zkušenější jsme se málem váleli smíchy pod lavicemi.

 

Zkouška: Byla jako obvykle složena ze 2 částí- praktické a ústní. Praktická část spočívala v tom, že vám zkoušející ukázal nějakou bakteriální kulturu, kterou vy jste pak popisovali (typ agaru - počet kolonií - jejich barva - jejich tvar - případná hemolýza ano/ne a nakonec si tipnout, o jaký druh bakterií asi jde). Tady jsou ty bakteriální kultury vyfocené, aspoň něco. Mimo kolonií vám třeba ukázali nějaký přístroj v laboratoři nebo krátkou/dlouhou pestrou řadu a zeptali se vás na jejich funkci apod. Jsou to věci, které se probírají na ono týdnu mikrobiologických cvičení, takže žádný strach.

Ústní část nebyla velký problém, doc. Pavlík a Julák jsou naprosto v pohodě. Doc. Julák si často rád projede větší část mikrobiologie, ale v úplných základech a má moc rád mykobakterie.

Strach jsme měli z pana doc. Součka, který docela vyhazoval a nikdo k němu nechtěl. V den zkoušky paní sekretářka nechala první příchozí studenty si vybrat, ke komu půjdou a tak bylo na ústavu třeba už hodinu před oficiálním začátkem dost studentů s přáním, že k panu docentovi Součkovi fakt ne. Nedávno jsem slyšel, že pan docent naprosto zbenigněl, ale nemohu se k tomu blíže vyjádřit.

 

Materiály:

Podařilo se mi získat velmi kvalitně vypracované otázky od kolegyně Michaely Staré.

Od kolegyně Petry Gottvaldové jsem dostal vynesené testy, které se píší na prvním praktiku a ukázku seminární práce.

Našel jsem na notebooku nějaké vypracované materiály bůhví od koho (nikoliv vypracované otázky), mimoto vám dávám k dispozici mnou vypracovaný tahák. Celá mikračka na dvou A4 drobným písmem, bohužel není zcela dokončený. No ale neberte to, když je to zadarmo.

Tady jsou velmi stručně vypracované otázky s velikostí písma 7. Může to být užitečné.

Na této stránce najdete perfektní přehled hlavních antibiotik.

 

Verdikt: Řekl bych, že mikrobiologie je nejdůležitějším a obsahově nejrozsáhlejším předmětem v zimním semestru 3. ročníku. Znalosti z ní však využijete v mnoha dalších předmětech, zejména v infekci v 5. ročníku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů