Močový měchýř je relativně dobře zobrazitelný orgán. Vyšetřujeme klasicky v poloze na zádech. zásadní je, aby pacient před vyšetřením nemočil. Naplněný močový měchýř je dobře viditelný s možností kvalitního hodnocení stěny a umožní orientačně prohlédnout orgány uložené v hloubce za ním (vagina + děloha u žen). Pacienti s PMK by se měli cca 2 hodiny před vyšetřením zakolíčkovat.
Naplněný močový měchýř v klasickém transverzálním zobrazení
Podélný řez močovým měchýřem u ženy - Za měchýřem (Bladder) je pochva (Vagina) a nad
měchýř zasahuje děloha (Uterus). Čím je měchýř plnější, tím kvalitnější obraz získáme.
Určení rezidua: Změříme močový měchýř ve 3 průměrech – příčný průměr v příčném řezu, kraniokaudální průměr v sagitálním řezu a předozadní průměr v kterémkoliv řezu. Vynásobíme-li tyto hodnoty v cm a následně vydělíme 2, dostaneme objem tekutiny v měchýři v mililitrech. Fyziologické je reziduum po vymočení do 100ml.
Zesílení stěny – Difuzní zesílení celé stěny je nejčastěji při cystitidě. Ohraničená zesílení jsou typická spíše pro tumory močového měchýře. Kdy v ideálním případě nalezneme i květákovité útvary vyrůstající ze stěny do dutiny močového měchýře.
Chronická cystitida - Difuzní zesílení stěny (červené šipky)
Tumor močového měchýře - Dobře patrná květákovitá struktura s lokálním zesílením stěny
Močové konkrementy – Mohou se zobrazit jako hyperechogenní útvary vrhající klasický ultrazvukový stín.
Konkrement - Zobrazuje se jako vejčitá struktura při zadní straně
močonévo měchýře. Je spíše hyperechogenní a vrhá kuželovitý stín.
Permanentní močový katetr – V měchýři je viditelný nafouknutý balonek katetru jako kulovitý objekt. Pokud pacienta včas před vyšetřením nezakolíčkujeme, bude močový měchýř při zavedeném PMK logicky prázdný, zkolabovaný a tedy špatně přehledný.
Močová cévka - Kulovitý pravidelný útvar v močovém měchýři označený červenou šipkou
Pozn: V sagitálním pohledu při plném močovém měchýři můžeme vidět za ním uloženou pochvu s dělohou a za nimi také Douglasův prostor.(excavatio rectouterina). U muže pak hned za močovým měchýřem nalezneme obdobné excavatio rectovesicalis. Při podezření na traumata dutiny břišní s vnitřním krvácením v nich hledáme tekutinu (anechogenní ložisko).