Pankreas je relativně obtížně zobrazitelný orgán. Zobrazuje se klasicky při transverzálním řezu epigastria. Podélně za ním probíhá vena lienalis, která se v oblasti hlavy pankreatu vlévá do vena portae. Před slinivkou se bohužel obvykle nachází colon transversum, které při přítomnosti střevního plynu slinivku nezřídka zcela zastíní.
Triky k lepšímu zobrazení slinivky:
1. Silně tlačit sondou, kdy zvyšujeme šanci na vytlačení plynu z colon transversum (současně můžeme pacienta požádat, aby zatlačil břichem proti sondě)
2. Vyšetřit pacienta ve stoje, kdy je šance na pokles colon transversum a obnažení slinivky
3. Snažit se sondu směřovat tak, aby signál procházel skrze jaterní parenchym. Zlepšuje to zobrazení pankreatu (lepší u jater zasahujících více do levé části dutiny břišní)
Kaudu zobrazíme lépe tak, že v epigastriu z transverzální roviny zrotujeme sondu proti směru hodinových ručiček.
Na slinivce měříme 3 základní rozměry a eventuálně i šíři d. Wirsungi:
1. Hlava pankreatu – pod 30mm
2. Tělo pankreatu – pod 20mm
3. Kauda pankreatu – pod 25mm
4. Ductus Wirsungi < 2mm
Základní rozměry slinivky + okolní anatomické struktury v klasickém zobrazení
Lipomatózní pankreas – Pankreas mladého člověka je spíše hypoechogenní, s věkem tukovatí a stává se hyperechogenním. Tento běžný nález označujeme jako lipomatózní slinivku.
Lipomatóza pankreatu - Echogenita tkáně slinivky je mnohem vyšší než echogenita jaterní tkáně
Akutní pankreatitida – Tkáň prosákne, stává se hypoechogennější a hůře ohraničenou vůči okolí. UZ je v diagnostice akutní pankreatitidy nespolehlivý.
Akutní pankreatitida - Tkáň pankreatu (P) je prosáklá, před slinivkou dokonce vidíme stopy tekutiny vzniklé při zánětu (Černý anechogenní pruh, na který ukazují šipky). Z dalších struktur vidíme klasicky venu lienalis (SV), aortu (A) a dolní dutou žílu (IVC).
Chronická pankreatitida – Nacházíme několik charakteristických znaků. Ductus Wirsungi se perličkovitě rozšíří, tkáň pankreatu se stává zrnitou, fibróza se jeví jako okrsky hyperechogenity. Můžeme najít podobně hyperechogenní kalcifikace a eventuálně i cystoid. Okraje slinivky se stanou nerovnými.
Chronická pankreatitida - zrnitá struktura tkáně pankreatu s kalcifikacemi
Pseudocysta pankreatu – Jedná se nejčastěji o pozánětlivou etiologii. Bývá to spíše pravidelná, kulovitá, anechogenní sktruktura.
Pseudocysta - Rozsáhlý kulovitý útvar v těsném kontaktu s hlavou pankreatu.
Tumor by mohl vypadat podobně, i když by zřejmě nebyl anechogenní.
Tumor pankreatu – Jedná se o hypoechogenní nepravidelné útvary mnohdy obtížně odlišitelné od střev či uzlin. Také se někdy může splést s pseudocystou.