V medicíně se obvykle při diagnostice a léčbě řídíme doporučenými postupy. V angličtině pro to existuje termín „guidelines“ a my používáme hezké české slovo gájdlájny. Jenomže šedivá je teorie a zelený je strom života. Podle gájdlájn se v řadě případů nepostupuje a důvody jsou někdy ryze medicínské a jindy spíše společenské. Když jako lékař ošetřujete nějakou prominentní osobnost, máte tendenci postupovat nestandardně. Někdy může být důvod se zavděčit, jindy se lékař snaží preventivně vyhnout problémům. Ředitel nemocnice v Motole pro podobné protekční pacienty použil v roce 2011 nesmrtelný termín „kulich“. Vadí vám, že zrovna vy nejste kulichové? Nevěšte hlavu, ono není o co stát. Kdykoliv pocítíte nával nespravedlnosti, zopakujte si zlaté medicínské pravidlo, které říká, že „nestandardní postupy vedou k nestandardním výsledkům“. Tyto nestandardní výsledky sice mohou být pro pacienta pozitivní, ale stejně tak ho mohou poškodit a v určitých případech jsou přímo smrtící. Povězme si krátký příběh o Vieře Husákové.

 

Viera Husáková

Viera Husáková (rozená Čáslavská) se narodila v roce 1923. Šlo o inteligentní a vzdělanou ženu s levicovým zaměřením. Pracovala jako novinářka a byla redaktorkou několika známých periodik. Pro další tragický vývoj příběhu je podstatné, že začala mít poměr s významným komunistickým politikem, Gustávem Husákem. Jeho hvězda začala zářit především po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Dubček šel od válu a Husák se stal nejprve generálním tajemníkem KSČ a po několika letech i československým prezidentem. V roce 1973 si Viera Husáka vzala za manžela.

 

Banální úraz

V roce 1977 byla Viera Husáková, tehdy již první dáma Československa, na léčebném pobytu v Bardějově (slovensky Bardejov, oblíbené lázeňské městečko na severovýchodě Slovenska). Během cesty na oběd dne 20. října 1977 upadla na schodech a naštípla si levou pažní kost (humerus). Naštípnutí znamená takovou částečnou zlomeninu, kdy je integrita kosti narušena jen částečně. U Viery Husákové to nebyla její první zlomená kost, takže se v jejím věku (54 let) nabízí diagnóza osteoporózy nebo jiné kostní choroby. Zmíněné naštípnutí humeru nebylo podle všeho komplikované a u kohokoliv jiného by ji na místě lékaři bez problémů ošetřili. Jenže Viera Husáková nebyla jen tak někdo.

Za Vierou Husákovou vyrazil vrtulníkem elitní profesor Novák, vyšetřil ji a rozhodl, že zraněná musí být převezena do Bratislavy. Aby toho nebylo málo, ten převoz musí být ideálně okamžitě, protože naštípnutá kost nesnese odkladu. Sanitka je pro plebs, k dispozici je přece zmíněný vrtulník. Že by běžného občana s banální zlomeninou v 70. letech někam transportoval vrtulník, to bylo přímo sci-fi, jenže všichni jsou si rovni a někteří jsou si rovnější. Samotná Viera Husáková tohle divadlo zřejmě vůbec nechtěla, ale nikdo se jí neptal.

Vieru Husákovou převážel vrtulník Mi-8 z letky ministerstva vnitra. Tehdy šlo o docela moderní bachratý víceúčelový vrtulník, který sice nebyl tak sexy jako „ďáblův kočár“ Mi-24, ale přesto se jednalo o spolehlivý a kvalitní stroj. Viera Husáková byla vzata na palubu a vrtulník se vydal do Bratislavy. Panovalo velmi špatné podzimní počasí, viditelnost byla mizerná a let byl komplikován mlhou a větrem. Při přistávání vrtulník havaroval a Viera Husáková i všichni ostatní na palubě zemřeli. Mimochodem, ten aktivní profesor z Bratislavy, který převoz indikoval, byl na palubě také. Bilance je neradostná - zlomenina pažní kosti si vyžádala smrt pacientky, smrt jejího ošetřujícího lékaře, smrt dalších tří lidí a velké materiální škody.

Nahoře Mi-8, dole Mi-24. Mi-8 není špatný, ale Mi-24, to je prostě láska na první pohled a obvykle i láska až do konce života. Zvláště pokud jste mudžahedín v Afghánistánu a zrovna nemáte po ruce volný Stinger. (zdroj 1 a zdroj 2)

 

Starý král kláda

„Starý král kláda“ je označení, které pro sebe používá románový císař Claudius po smrti své milované ženy Messaliny*. Zlomený a zdrcený Claudius ztrácí vůli k životu a tupě vykonává státnické povinnosti až do své tragické smrti. Pozdního Husáka a jeho zkostnatělý pomalu odumírající režim mi to trochu připomíná. Husák Vieru podle všeho upřímně miloval, její smrt ho hluboce zasáhla a už se z ní nikdy zcela nevzpamatoval. Ano, sice v Československu zůstal na vrcholu moci až do roku 1989, ale vládl v tom kruhu tupých hlav osaměle a osobně dost pochybuji o tom, že to byl ke konci života šťastný člověk. Starý král kláda...

 

* Pokud neznáte, tak moc doporučuji knihy „Já, Claudius“ a „Claudius Bůh a jeho žena Messalina“, případně britský seriál „Já, Claudius“ (volně na Youtube). Messalina se sice nezřítí s vrtulníkem, ale přijde o svou krásnou hlavu. Vzhledem k jejímu chování docela zaslouženě, chce se dodat.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů