BMI je známý index tělesné hmotnosti, jehož výpočet zná s trochou nadsázky každé malé dítě (váha v kg děleno výška v m2). Udává se, že normální BMI se má pohybovat mezi 18,9-24,9. Nižší hodnoty jsou podváha, vyšší hodnoty nadváha a následně obezita. Orientačně je super svoje BMI znát, ale musíme si uvědomit, že BMI nedokáže odlišit svalovou tkáň od tukové (či jakékoliv jiné). Kulturista tak může mít podobné BMI jako obézní jedinec.
Z toho důvodu je vhodné kromě BMI znát alespoň orientačně množství svalové a tukové tkáně v organizmu. To se už nedá lehce vypočítat, musí se jedině změřit. Z dobře dostupných vyšetřovacích metod lze tyto hodnoty stanovit pomocí tzv. bioimpedance (měření elektrického odporu tkání těla), kterou jsou vybaveny například některé dražší váhy. Platí, že:
- U mužů by měla představovat tuková tkáň cca 10-20% a svalová tkáň cca 40-50% hmotnosti těla.
- U žen by měla představovat tuková tkáň cca 20-30% a svalová tkáň cca 30-40% hmotnosti těla.
Vážení
BMI a související informace vyžadují opakované vážení se na váze. K tomu několik postřehů - ideální je vážit se ráno po vykonání potřeby před jídlem, pitím a cvičením. Vážíme se buď bez oblečení, nebo ve stejném oblečení. Používat se má jedna váha a vážení je vhodné cca 1x týdně. Příliš časté vážení může být matoucí, protože tělesná váha může během dne i během týdne dost kolísat (až o několik kilogramů). Cenné může být vážení kombinovat s jiným objektivním měřením (např. obvod břicha).
Pokud máte přečteno, můžete pokračovat dále.