Přehled farmakologických možností redukce váhy si můžete přečíst v textu o lécích na hubnutí. Zde bych spíše uvedl některá varování z praktického pohledu, možná lépe řečeno určitá upřesnění, které byste měli předem vědět. Proberme si je v krátkých bodech:
- K dispozici máme aktuálně (v roce 2025) v ČR zejména sloučeninu liraglutid (Saxenda) a sloučeninu tirzepatid (Mounjaro).
- Semaglutid (Ozempic) by neměl být předepisován k redukci váhy (důvod je, aby ho byl dostatek pro diabetiky).
- Mounjaro je výrazně účinnější než Saxenda, má méně nežádoucích účinku na trávicí trakt a aplikuje se injekčně pouze 1x týdně (Saxenda se aplikuje denně), proto je Mounjaro výrazně (!) dražší.
- Bez ohledu na to, který lék zvolíte, je jeho hlavním efektem dočasné utlumení chuti k jídlu a případně stabilizace glykemické křivky, jiný zázračný účinek žádný z těchto léků nemá.
- Účinek úvodní dávky léku obvykle poměrně rychle klesá a dávky je nutné postupně navyšovat.
- Pokud nechcete tyto léky brát trvale, musíte je brát jako jakousi dočasnou "berličku" v úvodu hubnutí, kdy jejich užívání doplníte trvalou změnou životního stylu - snížíte rozumně kalorický příjem, zejména ze sacharidů, budete jíst dostatek bílkovin a budete provozovat fyzickou aktivitu.
- Za předpokladu, že (díky léku) jenom přestanete jíst a zároveň se nebudete hýbat, přejdete do katabolického stavu. Váhu sice bez velkého úsilí skutečně ztratíte, ale kromě redukce tukové tkáně se na váhovém poklesu bude nemalou částí podílet i atrofie vašich svalů. Po vysazení léku pak logicky zase dostanete hlad a je velké riziko, že ztracenou váhu poměrně rychle naberete zpátky. A na opětovném zvýšení vaší váhy se bude podílet především tkáň tuková (svaly z jídla bez pohybu nevznikají), takže na tom můžete být hůř než na začátku...
- Nenechte se výše uvedenou kritikou mýlit, já tyto léky považuji za naprosto převratný úžasný objev. Musíte se však smířit s tím, že jsou výbornou cestou, ale špatným cílem.
Pokud máte přečteno, můžete pokračovat dále.