Jsme za polovinou července, podzim se pomalu přibližuje, tedy mi dovolte několik postřehů. Všiml jsem si, že na sociálních sítích vakcinace na Covid-19 začíná postupně narážet na rostoucí odpor. Není se v podstatě čemu divit. Lidé s největším zájmem o vakcinaci jsou už z velké části naočkovaní a tak je teď viditelnější ta část populace, která je nerozhodnutá, nebo se staví k vakcinaci vyloženě odmítavě.
Budí to ve mne určitý zájem o to, co se asi stane na podzim. Já osobně uvažuji způsobem popsaným v následujících odstavcích a dodávám, že jde skutečně o pouhé úvahy nepodložené nějakými tvrdými čísly. Asi bych to označil jako selský rozum používaný trochu informovanějším člověkem.
Takže, oficiálně promořeno máme asi 1,6 milionu lidí a já si dovolím odhadnout, že podle počtu nadúmrtí (kolem 35 000) a předpokládané smrtnosti viru (pod 1%) to ve skutečnosti bude tak trojnásobek. Jde o extrémně hrubý odhad, milion sem, milion tam, a protože jsem optimista, tak k tomu ještě pár set tisíc lidí přidám a zaokrouhlím to na 5 milionů promořených. K tomu máme do poloviny července vykázány 4 miliony ukončených očkování, do září jich bude jistě ještě výrazně více. Rovnice 5 + 4 = 9 (milionů) znamená téměř celou populaci ČR odolnou vůči infekci. Léto se vyvedlo, nemocnice jsou stran Covidu prázdné, case closed, vyhráli jsme, je po všem a půjdeme rozdávat vyznamenání. Tedy až na několik detailů, které bych probral v následujících bodech:
Počty "nadúmrtí" za 2020-2021 dle ČSÚ (končí 21. týdnem roku 2021)
1. Obě ta čísla tak trochu stojí na vodě. Těch mých 5 milionů promořených je skutečně optimistický odhad, může to být méně. Kromě toho určité procento úspěšně promořených lidí bude náchylných k reinfekci. To je u každé infekční nemoci – ne každý si vytvoří dlouhodobou odolnost. Ono tedy se zatím nezdá, že by reinfekce u Covid-19 byly až tak časté, ale existují a to celkové číslo odolných lidí se nám dále sníží. A u těch 4 milionů očkovaných to máte podobné – část z nich si prostě dostatečnou imunitu nevytvoří. Předpokládám, že jich nebude mnoho, ale co čert nechtěl, tak vyšší výskyt těchto lidí lze čekat právě ve skupinách rizikových pro těžší průběh Covidu (senioři, lidé s oslabenější imunitou a tak podobně). Takže ten součet odolných lidí bude (5-x) + (4-y), kdy „x“ ani „y“ neznáme.
2. Druhá věc vás asi už napadla – nemůžeme jet tak sečíst promořené a očkované, protože ty dvě skupiny se vzájemně prolínají a obávám se, že ne zrovna málo. Přeloženo do jednoduché češtiny bude hodně lidí, kteří spadají jak do skupiny promořených, tak i do skupiny očkovaných. Pro ně to je jedině dobře, protože vakcinace po prodělaném onemocnění by jim měla posílit imunitu booster efektem. Zkresluje nám to však bohužel počet těch odolných lidí, ten bude ve skutečnosti menší. Ten celkový počet bude (5-x) + (4-y) – z, kdy „z“ jsou očkovaní lidé, kteří ale předtím prodělali Covid a již mají přítomnou dostatečnou imunitu.
3. A aby to bylo ještě složitější, tak na druhou stranu budou v populaci přirozeně odolní lidí proti viru SARS-CoV-2. Je to prakticky jisté, u každé infekce jsou někteří lidé vrozeně vnímaví a na druhou stranu odolní. To číslo neznáme, může se jednat „jen“ o několik procent občanů, ale i těch několik procent jsou stovky tisíc lidí. A když si je označíme písmenem „q“, tak vidíme, že počet lidí odolných vůči infekci v milionech je (5-x) + (4-y) – z + q. Nedělám si iluze, že bychom nedokázali vymyslet další neznámé proměnné a do té rovnice je přihodit.
4. Z výše uvedeného vyplývá, že v září 2021 tu budeme mít skupinu lidí, která bude vůči viru SARS-CoV-2 vnímavá, ale velikost této skupiny neznáme. Ta rovnice nemá řešení, protože řadu proměnných neznáme a skutečnou velikost oné skupiny zjistíme až na podzim. Je to nicméně právě velikost této skupiny, která bude pro vývoj situace zcela zásadní. Neřekl bych, že půjde o skupinu tak velkou, že by znovu zahltila nemocnice, ale určité potíže nám způsobit může.
Na podzim se Covid nejspíše zase začne šířit. Beru to podle zkušeností z minulého roku, loňské léto bylo i při minimálně promořené populaci klidné a „bouchlo“ nám to až během září. Letos bude podzimní šíření viru jistě výrazně méně explozivní díky té promořené a proočkované části populace, ale i tak ho očekávám. Kdo ještě nebyl nakažený a nebude očkovaný, ten si chorobou s největší pravděpodobností projde. Nedojde k tomu pouze v případě, že by ty počty naočkovaných a promořených byly natolik vysoké, že by vytvořily kolektivní imunitu a o tom si dovolím pochybovat. I při absenci kolektivní imunity nám šíření viru nemusí dělat velké starosti, pokud nebude rychlé. Vyšší proočkovanost populace má tendenci šíření infekcí zpomalovat. Viry mají potíže se šířit, protože častěji naráží na odolné jedince (docela dobře pochopitelné je to v textu o vzniku kolektivní imunity). Když nefunguje kolektivní imunita, tak se nakonec k většině vnímavých jedinců virus dostane, ale trvá to delší dobu. Více možností, jak zpomalit šíření infekce, už letos asi mít nebudeme. Vloni a letos na jaře jsme používali plošná protiepidemická opatření, ale ta podle mého názoru už nebudou možná – máme těch opatření ještě doteď plné zuby, očkovaní občané rozhodně nebudou tolerovat nové omezování svých životů kvůli lidem ze své vůle nenaočkovaným a kromě toho budou volby. A když budou volby, ochota vládních stran dělat nepopulární opatření bude na bodu mrazu.
Co si z toho osobně beru za poučení:
1. Je dobré se naočkovat. Za skutečně důležité to považuji u lidí nad 50 let věku. Lidé mladší mají výrazně nižší riziko úmrtí na Covid, ale na druhou stranu jejich vakcinace pomůže bránit šíření viru a navíc je i u mladších lidí popisován ne zcela malý výskyt dlouhodobých následků prodělaného Covidu, který je známý jako "long covid". Příkladem je tato studie. Podle informací z USA fungují vakcíny prozatím skvěle, jak udává CDC v červenci 2021.
2. Pokud máte členy rodiny nad 50 let věku, kteří se nenechali očkovat a nenechají se přesvědčit rozumnými argumenty, mějte doma připravený prstový pulsní oxymetr. Věnoval jsem se tomu tématu na jaře (viz odkaz jednoho mého FB příspěvku z března 2021), jde o dobrý objektivní způsob, jak zjistit poruchy okysličení krve při covidovém zápalu plic.
3. Tento bod je spíše pro lékaře – budeme si muset trochu osvěžit aktuální indikační kritéria bamlanivimabu. Já osobně jsem je upřímně řečeno za poslední klidné měsíce úspěšně zapomněl. Nicméně jde o lék, který může u pacienta při včasném podání zabránit těžkému průběhu. Poslední kritéria, která jsem našel, jsou např. tady.
(psáno červenec 2021)