Víte, jak léčit lehký COVID-19? V podstatě stejně jako jsme zvyklí léčit sezonní chřipku. Lehký COVID-19 totiž není nic tragického, prostě si ho představte jako běžnou infekci dýchacích cest, bývá u něj zvýšená teplota, suchý kašel, bolesti svalů a únava. U lehčích případů by neměla být přítomna výraznější dušnost. Podle menší italské studie, kterou už ovšem t.č. nedohledám, byla právě vznikající dušnost důležitou indikací k zavolání ZZS a převozu pacienta do nemocnice. Pacient, u kterého se dušnost objeví, by doma být podle těchto zkušeností léčen neměl.

Pozn 1: Není pravda, že COVID-19 zabíjí přednostně mladé lidi se zdravou silnou imunitou tzv. cytokinovou bouří, to je omyl. Dojít k tomu sice může, takové případy jsou popisovány, ale jsou vzácné. COVID-19 nejčastěji zabíjí starší lidi s oslabenou imunitou.

Pozn 2: COVID-19 nejčastěji probíhá zmíněnou lehkou formou a lidé se z něj normálně vyléčí. Trvá to ale často poněkud déle než u běžné sezonní chřipky, může jít i ovíc týdnů. Po onemocnění by měla vznikat imunita díky přítomnosti protilátek, ale není jisté, jak dlouho její účinek trvá. Bude jistě individuální.


Základem léčby lehkého COVID je zůstat doma, odpočívat a přijímat dostatek teplých tekutin. Vitaminy zřejmě neudělají žádné zázraky, ale rozhodně neuškodí. Z léků lze použít ty klasické, dávky jsou pro dospělého:

I. Antipyretika - Jsou léky na snížení vysoké teploty. Pro infekce obecně platí, že srážet teplotu za každou cenu je špatný nápad. Teplotu srážejte při horečce nad 38,5°C, jinak to není vhodné. Zvýšená teplota totiž pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcí.

Paracetamol 500mg tbl (Paralen, Panadol, Coldrex) 1-2 tbl po 4-6 hodinách, maximální denní dávka 4g/den, nekombinovat s dalšími léky obsahujícími paracetamol, nástup účinku je do 30 minut.

Ibuprofen bych u COVID-19 osobně nevolil, protože existují jisté indicie, že není tak vhodný jako paracetamol. Nemyslím tím ovšem hoaxy, které se šířily internetem. Prostě řekněme, že na základě toho, co seriózního jsem si zatím přečetl, bych blízkého člověka léčil spíš tím paracetamolem.


II. Mukolytika - (většinou lze zakoupit ve formě kapek, či tablet) při vlhkém kašli, neužívat na noc, nekombinovat s antitusiky (hrozí hromadění rozpuštěných hlenů v dýchacích cestách). U COVID-19 zřejmě nebudou tolik využívané, neboť kašel bývá spíše suchý.

1) Ambroxol 30 mg tbl (Ambrobene, Ambrosal) 1 tbl 2x den
2) Bromhexin 8mg tbl 1-2 á 8 hod, roztok 12mg/ml 15-30 kapek 3x den
3) Erdostein: Erdomed - tablety jsou na předpis, ale granule pro perorální suspenzi, čili klasické granule do vody, jsou na volný prodej.


III. Antitusika - při suchém kašli, nekombinovat s mukolytiky

Butamirát:
  • Sinecod sirup 0,15% 15ml 4x den
  • Tusin 4,62mg/ml 30 kapek 3x den
  • Stoptusin (kombinace s guaifenesinem) 0,8mg/ml + 20mg/ml 5ml 3x den
Levodropropizin: Levopront kapky 20 kapek 3x denně

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů